Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Ugrás a tartalomhoz

Dharmacsakra

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Dharmakereket készítő kézműves Xiningben.

A dharmacsakra (szanszkrit: धर्मचक्र; dharmacakra páli dhammacakka; tibeti: (chos kyi 'khor lo), burmai:ဓမ္မစကြာ, kínai: 法輪 - fălún), melynek szó szerinti jelentése a "dharma kereke" vagy "sors kereke", az indiai buddhizmus korai időszaka óta a Gautama Buddha megvilágosodáshoz vezető tanításainak egyik szimbóluma.[1] Hasonló szimbólum használatos a dzsainizmusban is. Az astamangala szimbólumok egyike.

Története

[szerkesztés]

A dharmacsakra szimbólumot általában egy nyolcküllős szekérkerékként (szanszkrit csakram) ábrázolják . Az indiai művészetben ez az egyik legkorábbi ismert buddhista szimbólum, amelyre már a nagy Asóka király idejéből is találni bizonyítékokat.[2] A dharmacsakrát azóta is minden buddhista nemzet használja. Legegyszerűbb formáját világszerte tekintik a buddhizmus egyik szimbólumaként.[3]

Szimbolizmusa

[szerkesztés]
A dharmacsakra egyszerűsített ábrázolása

A buddhizmusban — a páli kánon, Vinaja-pitaka, Khandhaka, Mahávagga, Dhammacsakkappavattana-szutta[4] — a küllők számának különböző jelentése van:

  • A 8 küllő a Nemes nyolcrétű ösvényt ábrázolja (Arija magga).
  • A 12 küllő a függő keletkezés 12 törvényét ábrázolja (Paticcsa-szamuppáda[5]).
  • A 24 küllő a függő keletkezés 12 törvényét és a függő elmúlás törvényét ábrázolja (Paticcsa-szamuppáda).
  • A 31 küllő a világ 31 létsíkját ábrázolja (11 az érzéki világban, 16 a forma-világban és 4 forma nélküli világban).

A dharmacsakra egyéb részeinek is van jelentése:

  • A teljes köralak (csakra) a dharma-tanítások tökéletességét fejezi ki
  • A kerék agya a fegyelmet jelenti, amely elengedhetetlen a meditáció gyakorlata során
  • A küllőket tartó abroncs az éberségre vonatkozik

A kerék többszöri megforgatása

[szerkesztés]
Gankjil, az örömkerék.

A mahájána iskolák a buddhista tanításokat különböző, egymást követő fejlődési szintekbe sorolják. Ezeket a stádiumokat nevezik a dharmacsakra "fordulatainak" (dharmacsakra-pravartana).

A buddhisták egyetértenek abban, hogy az számít a legelső fordulatnak, amikor Buddha az öt aszkétát tanította a Szarnath melletti őz parkban. Erre emlékezve a dharmacsakra mindkét oldalán néha őzekkel díszítik.

A théraváda buddhizmusban csupán ez az egy kerék fordulat létezik. Nem tekintik fordulatnak a későbbi buddhista tan fejlődéseit, amelyek nem szerepelnek a páli kánonban.

Más buddhista iskolák, mint a mahájána vagy a vadzsrajána több "fordulatot" is elismernek. Ezek pontos meghatározása azonban különbözik. Az egyiknél a dharmacsakra első fordulata a Buddha eredeti tanítását jelenti, elsősorban a négy nemes igazságot. A második fordulat a bölcsesség tökéletesítésének szútráját jelenti, amely a mahájána buddhizmus egyik szentírása. A harmadik fordulat jelképezi a Mahavairokana szútrát a tantrikus buddhizmus egyik alapszövegét.

Más iskoláknál a dharmacsakra második fordulata az Abhidharma, a harmadik a mahájána bölcsesség tökéletesítése szútrák és a negyedikbe tartoznak a Jogakara szútrák és a Tathágata-garbha szútrák.

Egyéb használata

[szerkesztés]

Az Unicode nemzetközi szabvány a dharmacsakrát dharmakeréknek nevezi és nyolcküllős formában jeleníti meg: U+2638 ().

Mongólia címerében megtalálható a dharmacsakra egyéb más buddhista jelekkel együtt, mint például a lótus virág, a csintamani drágakő, a kék khata sál és a speciális Szojombo szimbólum.

Bhimrao Ambedkar ajánlását követően a buddhista dharmacsakrát felvették az új indiai nemzeti lobogóra.[6]

A Himalájában élő szikkimek lobogója tartalmazza a dharmacsakrát.

A thai emberek buddhista zászlóként használnak egy sárga lobogót, amin piros dharmacsakra szerepel.

Hivatkozások

[szerkesztés]
  1. Albert Grünwedel, Agnes C. Gibson, James Burgess,Buddhist art in India. Published by Bernard Quaritch, 1901, page 67: "The wheel (dharmachakra), as already mentioned, was adopted by Buddha's disciples as the symbol of his doctrine ..."
  2. Albert Grünwedel, Agnes C. Gibson, James Burgess,Buddhist art in India. Published by Bernard Quaritch, 1901, page 67: "The wheel (dharmachakra), as already mentioned, was adopted by Buddha's disciples as the symbol of his doctrine, and combined with other symbols - a trident placed above it, etc. - stands for him on the sculptures of the Asoka period."
  3. Hermann Goetz, The art of India: five thousand years of Indian art. Published by Crown, 1964, page 52: "dharmachakra, symbol of the Buddhist faith"
  4. A Vinaja, Khandhaka, Mahávagga a szutta helyét jelöli a páli kánonban, a Dhammacsakkappavattana - a Tan kerekének megforgatása - a szutta címe. Ugyanez a szöveg megtalálható a kánonban itt is: SN 56.11 Archiválva 2014. szeptember 12-i dátummal a Wayback Machine-ben
  5. SN 12.2 Paṭicca-samuppāda-vibhaṅga Sutta -- megtekintve 2011.03.20. [2013. augusztus 1-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. március 20.)
  6. Christopher S. Queen, Sallie B. King, Engaged Buddhism: Buddhist liberation movements in Asia. SUNY Press, 1996, page 27, [1]: "Ambedkar, as a member of Nehru's first cabinet, proposed the use of the Buddhist dharmachakra or "wheel of the law" on the new flag of India and the Ashokan lion-capital on the national currency."

Lásd még

[szerkesztés]