Andromache Gazi
Panteion University, Communication, Media and Culture, Faculty Member
- Archaeology, Museum learning, History, Museums and Exhibition Design, Museum Studies, History of Museums, and 8 moreMaterial Culture Studies, Heritage Studies, Public Archaeology, Politics of Museum Representation, Museums and Memory, Cultural Heritage Management, Heritage Management, and Heritage Tourismedit
Research Interests:
1 . Πολύ λιγότερη συζήτηση – και ένταση – προκάλεσε η μόνιμη έκθεση του μουσείου 2 . Οι αιτίες γι' αυτό θα πρέπει να αναζητηθούν αφενός στο φορτισμένο πολιτικά και ιδεολογικά αίτημα της επιστροφής των Γλυπτών του Παρθενώνα, το οποίο... more
1 . Πολύ λιγότερη συζήτηση – και ένταση – προκάλεσε η μόνιμη έκθεση του μουσείου 2 . Οι αιτίες γι' αυτό θα πρέπει να αναζητηθούν αφενός στο φορτισμένο πολιτικά και ιδεολογικά αίτημα της επιστροφής των Γλυπτών του Παρθενώνα, το οποίο μοιάζει να επισκιάζει κάθε διάθεση κριτικής και αφετέρου σε κατεστημένες αντιλήψεις σχετικά με την πρόσληψη των αρχαιοτήτων στο παρόν, που οδηγούν στην αναπαραγωγή στερεοτύπων. Στo κείμενο αυτό θα υποστηρίξω ότι η έντονα πολιτική διάσταση την οποία προσέλαβε το ζήτημα του μουσείου εν γένει, αλλά και η αμιγώς αρχαιολογική ματιά στην έκθεση είναι οι βασικοί λόγοι για τους οποίους – παρά τις όποιες καινοτομίες – η νέα έκθεση δεν κατορθώνει να διαφοροποιηθεί ως προς τη φιλοσοφία της από παλαιότερες αρχαιολογικές εκθέσεις και να προτείνει νέες προσεγγίσεις. Ξεκινώ με δύο απλά ερωτήματα. Ποιοι είναι οι στόχοι του ΝΜΑ και τι προσδοκούμε από αυτό; Η απάντηση μπορεί να αναζητηθεί σε δύο επίπεδα. Το πρώτο αφορά το ίδιο το μουσείο και την επίσημη, εθνική, πολιτ...
«Ηλεκτρονικές εφαρμογές για την έκθεση ‘Τύπος ά-Τυπος’ του Μουσείου Σχολικής Ζωής ν. Χανίων, Νέα μέσα, νέοι τρόποι επικοινωνίας;», Πρακτικά Συνεδρίου (επιμ. Ε. Γαβριλάκη) 2011, Η Άνοιξη των Μουσείων. Συνάντηση για τα εκπαιδευτικά προγράμματα και τη μουσειακή αγωγή, Ρέθυμνο, ΚΕ΄ Εφορεία Προϊστορ...more
20. «Προφορικότητα, μνήμες από το σχολείο και νέες τεχνολογίες: Η δημιουργία της πρώτης έκθεσης του Μουσείου Σχολικής Ζωής νομού Χανίων», Πρακτικά 2ου Διεθνούς Επιστημονικού Συμποσίου Τεχνολογία Ναι, Παράδοση ναίσκε, Προφορικότητα, τοπικές κοινωνίες & νέες τεχνολογίες, Μουσείο «Λυχνοστάτης», Χερσ...more
Research Interests:
Research Interests:
Research Interests:
Research Interests:
Research Interests:
Research Interests:
Research Interests:
Research Interests:
Research Interests:
Research Interests:
Research Interests:
Research Interests:
Υπάρχει, άραγε, μια «εκθεσιακή γλώσσα» ειδικά για παιδιά και πώς αυτή χρησιμο- ποιείται στις εκθέσεις που αφορούν στο παρελθόν; Τα ερωτήματα αυτά έδωσαν το έναυσμα για τη συγγραφή του παρόντος κεφαλαίου.
Εισαγωγή Το κεφάλαιο αυτό επιχειρεί μια επισκόπηση της εξέλιξης των εθνικών μουσείων στην Ελλάδα με στόχο αφενός να δώσει μια συνοπτική εικόνα της ιστορίας τους και αφε-τέρου να ανιχνεύσει – έστω μερικώς – τις συγκλίσεις ή τις αποκλίσεις... more
Εισαγωγή Το κεφάλαιο αυτό επιχειρεί μια επισκόπηση της εξέλιξης των εθνικών μουσείων στην Ελλάδα με στόχο αφενός να δώσει μια συνοπτική εικόνα της ιστορίας τους και αφε-τέρου να ανιχνεύσει – έστω μερικώς – τις συγκλίσεις ή τις αποκλίσεις που παρατη-ρούνται σε κάθε εποχή μεταξύ μουσείων, ιδεολογίας, επιστήμης και κοινωνίας. Η μελέτη επικεντρώνεται στα τρία κατεξοχήν εθνικά μουσεία, δηλαδή το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο (εφεξής ΕΑΜ), το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο (εφε-ξής ΒΧΜ) και το Μουσείο Ελληνικής Λαϊκής Τέχνης (εφεξής ΜΕΛΤ), επειδή αυτά τα τρία μουσεία αντιπροσωπεύουν τη θεσμοθέτηση – στο πεδίο των μουσείων – του κυρίαρχου, εθνικού, ιστορικού αφηγήματος της αδιάλειπτης συνέχειας του ελληνι-σμού, αλλά και επειδή αυτά τα τρία μουσεία είναι γενικότερα αποδεκτά ως εθνικά τόσο στο πεδίο της έρευνας όσο και στη συνείδηση του κοινού. Παράλληλα, το κεί-μενο εστιάζει σε άλλα τρία μουσεία τα οποία έχουν συντελέσει στην ενίσχυση και στην προώθηση του καθιερωμένου εθνικού αφηγήματος – ή όψεων αυτού – σε διά-φορες εποχές· συγκεκριμένα, στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο (εφεξής ΕΙΜ), το Μου-σείο Μπενάκη και το Νέο Μουσείο Ακρόπολης (εφεξής ΝΜΑ). 1 Σκιαγραφούνται πέντε μεγάλες περίοδοι στην ανάπτυξη των μουσείων στην Ελ-λάδα από το 1829 έως σήμερα: ο αιώνας της αρχαιολογίας (1829-1914)· η επικύρωση της συνέχειας (1914-1940)· μεταπολεμική αναγέννηση (1940-1970)· η άνθηση των μου-σείων (1970-2000)· ανανέωση και αναδίπλωση (2000 και εξής). Η διάκριση μεταξύ των περιόδων δεν είναι, ασφαλώς, αυστηρή, καθώς ζητήματα που τίθενται με έμφαση κατά τη διάρκεια μιας συγκεκριμένης περιόδου ανιχνεύονται επίσης και σε μεταγε-νέστερες. Σε αυτές τις μείζονες φάσεις ανάπτυξης των μουσείων εγγράφονται – άλλοτε με μεγαλύτερη και άλλοτε με μικρότερη καθαρότητα – ορισμένα χαρακτηριστικά θέ-ματα που συνιστούν το ιδεολογικό, πολιτικό και πολιτισμικό leitmotiv κάθε εποχής: o χρυσός κανόνας της Αρχαιότητας, η «αποκατάσταση» του Βυζαντίου, η αναζήτηση της «ελληνικότητας», το ιδεολόγημα της συνέχειας, η επιστροφή στις «ρίζες», κ.λπ. Τα μοτίβα αυτά συχνά συνυπάρχουν ή αλληλο-επικαλύπτονται. Η διάκρισή τους εδώ μας επιτρέπει να παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των εθνικών μουσείων παράλληλα
Research Interests:
Η αυξανόμενη αξιοποίηση της προφορικής ιστορίας από τα μουσεία είναι απόρροια της γενικότερης στροφής προς ένα πιο δημοκρατικό και πιο ανθρωποκεντρικό μουσείο που χαρακτήρισε το τελευταίο τέταρτο του 20ού αιώνα, αντανακλώντας τις νέες... more
Η αυξανόμενη αξιοποίηση της προφορικής ιστορίας από τα μουσεία είναι απόρροια της γενικότερης στροφής προς ένα πιο δημοκρατικό και πιο ανθρωποκεντρικό μουσείο που χαρακτήρισε το τελευταίο τέταρτο του 20ού αιώνα, αντανακλώντας τις νέες τάσεις της εποχής εκείνης, κυρίως στα πεδία της ιστοριογραφίας, της κοινωνιολογίας, της επιστημολογίας και της μουσειολογίας. Το κείμενο κάνει μια σύντομη αναδρομή στην πορεία υιοθέτησης της προφορικής ιστορίας στα μουσεία, παρουσιάζει τις τάσεις που υπάρχουν σήμερα και συζητά τους τρόπους με τους οποίους τα μουσεία αξιοποιούν την προφορική ιστορία στην προσπάθειά
τους να συνομιλήσουν ουσιαστικά με τις κοινότητες ανθρώπων στις οποίες απευθύνονται. Από την ανασκόπηση αυτή προκύπτει η έντονη ανάγκη στενής και κυρίως ουσιαστικής και ειλικρινούς συνεργασίας με άτομα και κοινότητες με στόχο όχι μόνο τη συνδημιουργία, αλλά και τη συνεπιμέλεια εκθέσεων που αξιοποιούν την προφορική ιστορία.
τους να συνομιλήσουν ουσιαστικά με τις κοινότητες ανθρώπων στις οποίες απευθύνονται. Από την ανασκόπηση αυτή προκύπτει η έντονη ανάγκη στενής και κυρίως ουσιαστικής και ειλικρινούς συνεργασίας με άτομα και κοινότητες με στόχο όχι μόνο τη συνδημιουργία, αλλά και τη συνεπιμέλεια εκθέσεων που αξιοποιούν την προφορική ιστορία.