Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

0 Proiect de Activitate Integrata Gradul II

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 40

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Profesor: Maria Tofăleanu

Şcoala Gimnazială “ Ştefan cel Mare” Buhuşi

Inspecţie specială - Grad didactic II

Data 13.03.2014

Clasa Pregătitoare
Activităţi integrate:

CLR – Flori de primăvară


MEM –Pe malul lacului – apă, plante, vieţuitoare
AVAP –De la mic la mare – Tablou de primăvară
DP – Reguli de comunicare în activitatea şcolară
Ziua debutează cu “Întâlnirea de dimineaţă”.

 Salutul se realizează prin poezia “Înviorarea de dimineaţă”:

În fiecare dimineaţă
S-avemgândul bun pe faţă
Către soare să privim
Iubire să dăruim
De gândul rău să ne ferim
Să adunăm doar bucurie
Şi-n lume să o răspândim
Si-atunci orişice copil
In fiecare dimineaţă
Are gândul bun pe faţă.

Haideţi să ne adunăm,
Un semicerc să formăm.
Oaspeţii să-i salutăm: Bună dimineaţa!
Un gând bun noi le urăm: Bine aţi venit!

 Prezenţa: Oglindă, oglinjoară cine lipseşte astăzi de la şcoală?

 Motivaţia zilei: Azi,prin intermediul activităţilor noastre,dorim să le arătăm oaspeţilor noştri câte lucruri bune am învăţat .
Nu vrem să ne lăudăm,
Dar astăzi o să vedeţi
Că suntem copii isteţi.
Nu glumim.O să vedeţi.
 Calendarul naturii:Se discută despre ziua de azi,despre cum este vremea în această zi pentru a aşeza la ,,Calendarul naturii”jetonul
corespunzător.

 Noutatea zilei: - Scrisoare de la Zâna Primăvară. Învățătoarea citește scrisoarea de la Zâna Primăvară.

“Dragii mei copilași, am auzit că voi sunteți copii isteți, harnici și ascultători și de aceea m-am hotărât să
apelez la voi pentru a mă instala deplin la voi în ţară. Florile ar dori să înflorească şi să îşi ofere parfumul lor,
păsările călătoare ar vrea să-şi refacă cuiburile pentru a scoate noii puişori. Sunt sigură că voi mă veţi ajuta să
aduc la viaţă întreaga natură. Aşa e ? Doarcă voi va trebui să rezolvaţi corect sarcinile date. Vă las aceste
plicuri, pe care le veți deschide la începutul fiecărei ore.
Cu drag,
Zâna Primăvară!

La ultima oră, învățătoarea găsește un săculeț cu o scrisoare.

“Mă bucur că ați lucrat așa de frumos și că ați reușit să contribuiţi şi voi la venirea mea şi la alungarea
Iernii.
Deoarece trebuie să plecați acasă, v-am trimis recompense și ceva dulce.
Vă mulțumesc pentru ajutorul acordat și abia aștept să ne mai vedem.
A voastră,
Zâna Primăvară!
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

C.L.R.: 1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar;
1.4. Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial şi final în cuvinte clar articulate;
4.1. Reproducerea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare;

M.E.M.: 1.1. Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-31;


1.2. Compararea cardinalelor unor mulţimi având cel mult 10 obiecte/cel mult 31 de obiecte;
3.1. Manifestarea interesului pentru crearea unor probleme simple de adunare şi scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0-10, prin
explorarea unor contexte concrete;
3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/procese/structure repetitive simple din mediul apropiat, în scopul
identificării unor regularităţi;

A.V.A.P.:2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/ obiecte/construcţii simple pe baza interesului direct;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare
vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;

D.P.: 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite;


2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară;
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;
M.M.: 1.4. Recepţionarea cântecelor cu ambitus cuprins între DO1 – LA, cu o structură ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din
folclorul copiilor;
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;
3.1 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor;

RESURSE INTERNE:

a. CUNOŞTINŢE:
- Anotimpul primăvara (lunile primăverii, vestitorii primăverii, sărbătorile acestui anotimp, activităţile specifice acestui anotimp).
- Ce este o floare? Ce semnificaţie au ele?Cum se numeşte floarea care ne vesteşte venirea primăverii?Când se oferă flori?Cui se oferă flori?
- Identificarea sunetelor studiate în cuvinte; Despărţirea cuvintelor în silabe; Folosirea cuvintelor în propoziţii.
- Medii de viaţă; Protejarea mediului

b. CAPACITĂŢI INSTRUMENTALE:
- capacităţi intelectuale: îmbunătăţirea memoriei, rezolvarea fişelor cu grad diferit de dificultate, concentrarea atenţiei, dezvoltarea
creativităţii;
- capacităţi comunicative: recunoaşterea sunetelor, despărţirea în silabe, numărul cuvintelor în propoziţie, răspunsul în propoziţie la întrebări,
exprimare verbală corectă;
- capacităţi de învăţare: ascultarea celui care vorbeşte, efectuarea de adunări și scăderi prin numărare a obiectelor; descoperirea şi
respectarea algoritmului de rezolvare pe fişe;
- capacităţi de punere în practică a cunoştinţelor dobândite: observarea plantelor din ghiveci (în clasă), îngrijirea plantelor din grădina de
flori (acasă), realizare de compoziţii plastice, utilizarea diferitelor materiale (hârtie albă/colorată/creponată, acuarele) pentru realizarea unor
compoziții având ca temă anotimpul primăvara;
c. ATITUDINI ŞI VALORI:
- cultivarea atitudinii pozitive faţă de învăţare;
- atitudine corectă faţă de membrii familiei, faţă de colegi şi faţă de alte persoane din jurul lor;
- capacitatea de evaluare şi autoevaluare obiectivă, dezvoltare personală continuă;
- admirația față de frumusețea anotimpului primăvara ce trezește natura la viață;
- gingășia florilor de primăvară;
- iubirea și respectul față de flori.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru invăţământul primar, M.E.C.T.S.,2012


Cristina Iordache, Maria Ionescu, Învăţăm comunicare în clasa pregătitoare, Bucuresti, Edit. Booklet, 2012
“Dragii mei copilași,

Am auzit că voi
sunteți copii isteți, harnici
și ascultători și de aceea m-
am hotărât să apelez la voi
pentru a mă instala deplin la
voi în ţară. Florile ar dori să
înflorească şi să îşi ofere
parfumul lor, păsările
călătoare ar vrea să-şi
refacă cuiburile pentru a
scoate noii puişori. Sunt
sigură că voi mă veţi ajuta
să aduc la viaţă întreaga
natură. Aşa e ? Doarcă voi
va trebui să rezolvaţi corect
sarcinile date. Vă las aceste
plicuri, pe care le veți
deschide la începutul
fiecărei ore.
Cu drag,
Zâna Primăvară!
“Dragii mei copilași,

“Mă bucur că ați lucrat


așa de frumos și că ați reușit
să contribuiţi şi voi la
venirea mea şi la alungarea
Iernii.
Deoarece trebuie să
plecați acasă, v-am trimis
recompense și ceva dulce.
Vă mulțumesc pentru
ajutorul acordat și abia
aștept să ne mai vedem !

A voastră,
Zâna Primăvară!
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’
CLASA: Pregătitoare
PROFESOR: Tofăleanu Maria
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINĂ: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: „ Universul”
SUBIECTUL:„Flori de primăvară”
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI:reactualizareaşi consolidarea cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

 Comunicare în limba română:


1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute manifestând interes pentru comunicare;
3.4. Exprimarea în cuvinte proprii a mesajelor redate pe suport vizual sau auditiv, manifestând interes pentru lucrul cu cartea;
4.2. Redactarea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare;

 Dezvoltare personală:
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară;
3.2 Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;
 Matematica și explorarea mediului:
3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/procese/structure repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării
unor regularităţi;

 Arte vizuale și abilități practice:


2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple pe baza interesului direct;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive
OC1: Să descopere principalele flori de primăvară;
OC2: Să formuleze enunțuri corecte și clare în contexte variate de comunicare;
OC3: Să identifice corect poziţia sunetelor studiate în cuvintele propuse;
OC4: Să rezolve sarcinile de lucru propuse individual și/sau prin cooperare;
OC5: Să coloreze florile de primăvară şi să lase mesaj Primăverii ;

b) afective
OA1: Vor asculta cu interes legendele florilor de primăvară;
OA2: Vor fi sensibilizaţi de frumuseţea culorilor;

c) psiho-motorii
OM1: Să folosească corect instrumentele de lucru;
OM2: Să menţină ordine la mese;
STRATEGII DIDACTICE:
I. Procedurale:Conversația, exercițiul, lectura, munca independentă, brainstorming, cubul, activitatea practică, jocul didactic.
II. Materiale: PPT, fişe cu sarcini de lucru, creioane, culori, carioci, calculator, USB,, lipici, carton.
III. Temporale: 35 minunte activitate +15 minute activităţi liber-alese.
IV. Spațiale:sala de clasă.
V. Formedeorganizare:frontal, individual, în echipă.
VI. Forme și tehnici de evaluare: Observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea reciprocă, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:
M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Comunicare in limba romana – clasapregătitoare”, Bucureşti, 2013.
Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional,
Piteşti, 2013
Manea Alexandra, Matache Claudia – Comunicare în limba română – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013
Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Competenţe Conţinut ştiinţific STRATEGII DIDACTICE Evaluare


didactic specifice Metode şi Mijloace Forme de
procedee de înv. organizare
Momentul DP 2.2, 3.2 - Asigurarea unui climat educațional favorabil.
origanizatoric CLR 3.4 - Activitatea zilei debutează cu ,,Întâlnirea de
dimineaţă”- salutul, prezenţa, calendarul naturii,
motivaţia zilei, noutatea zilei
Captarea CLR 1.1, - Pentru a o ajuta pe Zâna Primăvară să se Conversaţia PPT Frontal Observare
atenţiei 2.4 instaleze definitiv la noi în ţară trebuie să sistematică
MEM 3.2 aducem mai multă culoare.
- Prezint legendele unor flori de primăvară care au
OC1, OA1 ca sunet initial sunete studiate în acest capitol
Anunţarea DP 2.2, 3.2 - Precizez subiectul lecţiei şi obiectivele Explicaţia Planşe cu Frontal
temei şi a CLR 3.4 operaţionale urmǎrite:,,Astăzi cu ajutorul temei literele
obiectivelor Flori de primăvară vom reactualiza şi consolida studiate
sunetele şi literele (lL,bB,âÂ,hH,pP,gG,ţŢ,jJ)
studiate în acest capitol.
Dirijarea CLR 2.4, - Discutarea materialului prezentat şi deducerea Conversaţia Observarea
învăţării 3.4, 4.2 motivului pentru care au fost alese doar aceste Frontal sistematică
MEM 3.2 flori (ghiocelul, laleaua, brânduşa)- cuvintele
AVAP 2.2 încep cu sunete studiate în acest capitol Aprecieri
OC1 - Prezentarea altor legende cunoscute de elevi verbale
OC2 (legenda mărţioşorului, legenda Ghiocelului)
OC3 - Joc intelectual: Gândesc şi găsesc Jocul didactic
OC4 - Gândiţi-vă şi găsiţi şi alte cuvinte care încep cu Brainstor-
OA1 sunetele studiate. Cuvintele găsite vor fi ming
OP1 despărţite în silabe şi va fi identificat numărul de
silabe
- Vom alege o serie de cuvinte specifice temei şi Exerciţiul
vom alcătui propoziţii cu ele (propoziţii de 4
cuvinte)
Obţinerea CLR 2.4, - Joc didactic: Recunoaşte floarea Cubul Pe grupe Observarea
performanţei 3.4, 4.2 - Pe fiecare faţă a cubului va fi lipită o floare de Joc didactic sistematică
MEM 3.2 primăvară. Fiecare grupă va delega un Cubul Aprecieri
AVAP 2.2 reprezentant să arunce cubul şi vor răspunde din Conversaţia verbale
OC1 partea florii la anumite cerinţe: Cooperarea
OC2 - Laleaua: Eu zic una tu zici multe! (găină, ţară,
OC3 pahar, lebădă)
OC4 - Narcisa:Găsiţi opusul! (lung, bucuros, jos)
OA1 - Ghiocel: Oul de cuc – Ce nu se potriveşte!
OP1 (crizantemă, trandafir, broască;
roşie, cartof, prună;
alb, galben, găină;)
- Brânduşa: Cum mai spunem la... pom, haină,
harnic?
- Lăcrămioara: Care sunt anotimpurile anului?
- Zambilă: Care sunt sărbătorile primăverii?
Feed-back CLR 4.2 - Copiii vor primi fişe cu flori de primăvară pe Munca Fişe de Individual Analiza
Activitate MEM 3.2 care le vor colora independentă colorat produselor
recreativă DP 2.2, 3.2 - Vor scrie pe fiecare fişă un mesaj pentru Zâna Activitatea Fond
AVAP 2.2, Primăvară practică muzical
2.3 - Vor aşeza fişele pe macheta pregătită Conversaţia
OC5
OA2
OP1
OP2
Încheierea - Se vor face aprecieri generale și individuale Explicaţia Grontal Aprecieri
activităţii asupra participării elevilor la lecție, precum și verbale
asupra comportamentului lor pe parcursul orei. Stimulente
ANEXA

Jocul didactic – Recunoaşte floarea

- Laleaua: Eu zic una tu zici multe! (găină, ţară, pahar, lebădă)

- Narcisa: Găsiţi opusul! (lung, bucuros, jos)

- Ghiocel: Oul de cuc – Ce nu se potriveşte!


(crizantemă, trandafir, broască;
roşie, cartof, prună;
alb, galben, găină;)

- Brânduşa: Cum mai spunem la... pom, haină, harnic?

- Lăcrămioara: Care sunt anotimpurile anului?

- Zambilă: Care sunt sărbătorile primăverii?


UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’
CLASA: Pregătitoare
PROFESOR: Tofăleanu Maria
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematica şi Explorarea Mediului
UNITATEA TEMATICĂ: „Universul”- Învaţă să fii organizat
SUBIECTUL: „Numerele naturale 10 – 31; Pe malul lacului – apă, plante, vieţuitoare”
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI: predare - învăţare

COMPETENŢE SPECIFICE:
 MEM
1.1 Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0 -31;
1.2 Compararea numerelor în concentrul 0 – 31;
1.3 Ordonarea numerelor în concentrul 0 – 31, folosind poziţionarea pe axa numerelor;
3.1 Descrierea unor fenomene/ procese/ structure repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;
5.2 Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0 -31;

 CLR
1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar;
4.1. Reproducerea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare;
 AVAP
2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/ obiecte/construcţii simple pebaza interesului direct;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în carese asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;

 DP
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite;
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice înactivitatea şcolară;
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A) Cognitive
OC1- Să numere corect crescător şi descrescător în concentrul 0 – 31;
OC2- Să precizeze corect vecinii unui număr dat;
OC3 - Să compare corect două numere naturale mai mici decât 31;
OC4 - Să descompună numerele date în zeci şi unităţi;
OC5 - Să efectueze corect operaţii adunare şi de scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0 – 10;
OC6 - Să prezinte plantele şi animalele iubitoare de apă;

B) Afective
OA1 – Vor manifesta interes pentru lecţie;
OA2 -Vor relaţiona pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar);
C) Psiho-motrice
OM1 –Să aibă o poziţie corectă în bancă;
OM2 - Să execute mişcări sugerate de text;

STRATEGII DIDACTICE:
I.Procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă.
II.Materiale:plansă cu mediul de viaţă, fişe de lucru pe grupe, elemente surpriză pentru completarea machetei, markere, fişe de lucru cu
probleme ilustrate, puzzle
III. Temporale: 35 minunte activitate + 15 minute activităţi liber-alese
IV. Spațiale: sala de clasă
V. Formedeorganizare: frontal, individual, pe grupe
VI. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea reciprocă, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:
M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Matematica si Explorarea Mediului – clasapregătitoare”, Bucureşti, 2013.
Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013
Manea Alexandra, Matache Claudia – Matematica si Explorarea mediului – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013
Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Competenţe Conţinut ştiinţific STRATEGII DIDACTICE Evaluare


didactic specifice Metode şi Mijloace Forme de
procedee de înv. organizare
Momentul Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii
origanizatoric optime a orei de Matematică şi explorarea mediului:
- Aerisirea sălii de clasă
- Amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii
- Pregătirea materialului didactic
Captarea DP 2.1, 2.2 - Zâna Primăvară mi-a trimis această planşă. Conversaţia Macheta Frontal Observarea
atenţiei CLR 1.2, - Ce ilustrează ea? cu balta sistematică
4.1 - Ce observaţi? Deşeuri
AVAP 2.2 - Care sunt activităţile de primăvară? Panşa cu
- Putem oare să o ajutăm pe Zână? ciorchine-
le
Anunţarea - Dacă voi aţi fost deacord să o ajutăm pe Zână o Conversaţia Frontal
temei şi a să facem acest lucru folosindu-ne de cunoştinţele
obiectivelor noastre de matematică şi explorarea mediului
lecţiei
Dirijarea MEM 1.1, - Rezolvând pe grupe aceste sarcini vom putea Problematiza- Macheta Pe grupe Observarea
învăţării 1.2, 1.3 curăţa acest mediu de gunoaiele aruncate de cei rea Deşeuri sistematica
CLR 1.2, neglijenţi. (ANEXA1) Exerciţiul Fişe de
1.3 - Vom verifica corectitudinea rezolvării sarcinilor Cooperarea lucru pe Frontal Aprecieri
DP 3.1, 3.2 - Fiecare sarcina rezolvată corect în intregime vă grupe verbale
OC1, OC2, va aduce posibilitatea să împodobiţi acest mediu
OC3, OC4, şi să-l faceţi mai frumos
OC6 - Acum, pentru ca vedem clar planşa trimisă de
OA1, OA2 Zâna Primăvară haideţi să descoperim ce conţine Conversaţia Surprizele Frontal
OP1, OP2 ea:
- Cum se numesc apele mai mari?
- Ce plante iubitoare de apă recunoaşteţi?
- Ştiţi şi alte plante iubitoare de apă?
- Ce vieţuitoare recunoaşteţi în planşă?
- Mai ştiţi şi alte vieţuitoare care iubesc apa?
Obţinerea MEM 5.2, - Rezolvarea unor probleme ilustrate (ANEXA 2) Problematiza- Fişe de Frontal Observarea
performanţei AVAP2.6, rea lucru sistematică
DP3.1, 3.2 Planşă de
OC5, OA1 flipchart
OP1
Retenţia şi DP 2.1 - Cat este de important să trăim într-un mediu Conversaţia Macheta Observarea
transferul CLR1.2, 4.1 sănătos? sistematică
- Ce reguli trebuie să respectăm atunci când
mergem la picnic?
Feed-back MEM 5.2, - Fiecare grupă va primi un plic cu un puzzle pe Cooperarea Puzzle Activitate Observarea
Activităţi CLR 1.2, care il vor asambla prin lipire Carton pe grupe sistematica
recreative AVAP 2.6, - Vor încerca sa încadreze în machetă puzzle-ul lipici
DP 3.2 obţinut
Incheierea - Se fac aprecieri verbale individuale şi colective Explicaţia Recompen Frontal Aprecieri
activităţii cu privire la activitatea elevilor se verbale
ANEXA 1
FIŞĂ DE LUCRU
GRUPA NR.1

Scrie vecinii numerelor:


____ 12____ ____25_____
____30_____ ____9_____
____22_____ ____19____
___21____ ____29____

GRUPA NR. 2

Ordonează crescător numerele date: 30, 16, 2, 25, 20, 29, 14, 13, 31

___________________________________________________________________

Ordonează descrescător numerele date:10, 7, 17, 30, 22, 19, 12, 27, 5.

_____________________________________________________________________________

GRUPA NR. 3

Completează şirul cu numerele potrivite:

10 __ __ __ 14 __ __ __ __ 19 __ __ __ 23 __ 25
31 __ __ 28 __ __ __ 24 __ __ __ 20 __ __ __ 16

GRUPA NR. 4

Descompune numerele:
26 29 18 31 21

20 ____ ____ 9 ____ 8 ___ 30 ____ 1

Compune numerele.

11 4 20 2 10 9 30 1

+
GRUPA NR. 5

Colorează numerele pare.

GRUPA NR. 6

Comparaţi perechile de numere:

14 24 23 19 30 10

13 13 14 24 29 29

19 21 20 16 9 11
ANEXA 2
FIŞĂ DE LUCRU

1. Ana duce la centrul de colectare o pungă cu deşeuri din sticla, o pungă cu deşeuri din plastic şi o
pungă cu deşeuri din hârtie.
Câte pungi cu deşeuri duce Ana?

+ + =

2. Darius a adunat din curtea şcolii 3 flacoane din plastic iar Radu două flacoane.
Câte flacoane au adunat cei doi copii în pauză?

+ =

3. Radu a recuperat din parcul unde se joaca 3 flacoane iar Andrei 7 flacoane. Cate flacoane au adunat cei
doi prieteni?

+=
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’
CLASA: Pregătitoare
PROFESOR: Tofaleanu Maria
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Arte Vizuale şi Abilităţi practice
UNITATEA TEMATICĂ: „Universul”- De la mic la mare
SUBIECTUL:Tablou de primăvară
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi

COMPETENŢE GENERALE:
2. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici diverse

COMPETENŢE SPECIFICE:

Arte vizuale și abilități practice


1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context
familiar;
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simpli, specifice artelor vizuale;
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;
Comunicare în limba română
1.1. Identificareasemnificaţiei unuimesajscurt,pe temefamiliare,rostitclarşi rar;

Matematica și explorarea mediului


2.1 Orientarea și mișcarea în spațiu în raport cu repere/direcții precizate, folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în fața,
in spatele, sus, jos, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive
OC1: Să denumească materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;
OC2: Să precizeze etapele de lucru parcurse pentru realizarea lucrării;
OC3: Să aplice tehnici de lucru adecvate ( asamblare);
OC4: Să realizeze lucrările propuse, în mod original;
OC5: Să realizeze igienizarea spaţiului de lucru după finalizarea lucrării.

b) Afective
OA1: Vor participa activ la activităţile grupei;
OA2: Vor coopera în realizarea lucrării;

c) Psihomotorii
OP1: Să mânuiască corespunzător instrumentele de lucru;
OP2: Să menţină igiena la locul de muncă;
RESURSE:
I.Procedurale: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstrația, exercițiul, turul galeriilor
II.Materiale: fişe de decupat, foarfece, carioci, jetoane, plăci de polistiren, ace cu gămălie, plicuri cu elemente surpriză, planşe cu crengi de
măr, acuarele,
III. Temporale: 35 minunte activitate + 15 minute activităţi liber-alese
IV. Spațiale: sala de clasă
V. Forme de organizare: frontal, pe grupe mici şi mari.
VI. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea reciprocă, aprecieri verbale, turul galeriei.

BIBLIOGRAFIE:
 M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale si Abilitati practice – clasapregătitoare”, Bucureşti, 2013.
 Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional,
Piteşti, 2013
 Faliboga Violeta, Ghergu Virginia, Abilitǎţi practice - clasele I - IV. Ghid metodic , Editura Axxa, 2001
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Competenţe Conţinut ştiinţific STRATEGII DIDACTICE Evaluare


didactic specifice Metode şi Mijloace Forme de
procedee de înv. organizare
Momentul - Se creează un cadru necesar bunei desfăşurări a
origanizatoric orei de abilităţi practice.
- Se urmăreşte dacă toţi elevii au toate cele
necesare orei.
Captarea AVAP 1.1, - Zâna primăvară se bucură foarte mult de ceea ce Conversaţia Fişe Frontal Observare
atenţiei 2.1, 2.2 aţi lucrat până acum şi vă roagă să-i arătaţi cum Explicaţia şablon sistematică
CLR 1.1 aţi vedea voi un piesaj de primăvară Foarfece
MEM 2.1 - Ridicaţi şerveţelul şi veţi descoperi materialele Plic cu
OC1 cu care veţi lucra. elemente
surpriză
Anunţarea AVAP 1.1, - Acum o să facem si noi o machetă de primăvară Explicaţia Frontal Observare
temei şi a 2.1, 2.2 folosind regula - de la mic la mare.Va trebui să sistematică
obiectivelor CLR 1.1 lucraţi în linişte, să păstraţi ordinea şi disciplina,
MEM 2.1 să păstraţi acurateţea lucrărilor, să decupaţi după
OC1 contur, să asamblaţi formele decupate.
OC5
Dirijarea AVAP 1.1, - Observaţi planşa trimisă de Zâna Primăvară Conversaţia Hârtie Frontal Observarea
învăţării 2.1, 2.2 pentru ora de Matematică şi explorarea mediului. glasată de sistematică
CLR 1.1 Toate vietăţile şi pantele au aceeaşi mărime? diferite
MEM 2.1 Oare de ce?(Ideea de spaţialitate – obiectele culori şi
OC2 aflate aproape sunt mai mari iar cele de departe şablonată
OC3 sunt mai mici) anterior,
OC4 - Explic părţile componente ale lucrării. Împart Explicaţia, foarfece,
OA1 colectivul două grupe mari şi fiecare în trei lipici,
OA2 grupe mici. hârtie
OP1 - Explic etapele de lucru pentru fiecare grupă creponată
OP2 precum şi faptul ca va fi realizată o lucrare
colectivă ţinându-se cont de aşezarea spaţială e Tehnici

elementelor simple de

- Voi împărţi trei cartoane (unul verde, unul prelucrare

galben şi altul albastru) celor trei grupe. a hârtiei

Grupa I- cartonul verde, galben şi albastru pentru iarbă, (decupare, Activitate


respectiv nori şi soare; - decuparea după desen lipire individuală
Grupa a II-a- cartonul galben, portocaliu, negru pentru mototolire

albinuţe, fluturi, rândunele; - decuparea după desen )

Grupa a III-a –cartonul verde, roz, alb pentru frunze,


flori, margarete - decuparea după desen Demonstraţia
- Exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii:
Ploaia bate neîncetat, Învăţarea prin
Vârful degetelor bat-pic-pic-pic descoperire
Iar apoi le răsfirăm
Şi la pian noi cântăm-do,do,do
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca şi o floare!
- Cer elevilor să înceapă realizarea lucrărilor. Activitate
- Supraveghez elevii, dând indicaţiile pe grupe
corespunzătoare acolo unde este cazul; mici
- În timpul activităţii creative audiază căntece de Audiţia Calculator
primăvară
Obţinerea AVAP 1.1, - După terminarea acestei tehnici, se va trece la Cooperarea Polistiren Activitate Expunerea
performanţei 2.1, 2.2 asamblarea elementelor decupate pe placa de Conversaţia Elemente- pe grupe machetei în
CLR 1.1 polistiren. le mari faţa clasei
MEM 2.1 decupate Aprecieri
OA1 - Asamblarea se face prin prinderea cu ace cu verbale
OA2 gămălie a decupajelor, în ordinea aleasă de ei. Elemente Anunţarea
OP1 surpriză câştigătorilor
OP2 - Fiecare elev din echipa vine cu idei cât mai Ace cu
creative. gămălie
Activităţi AVAP 1.1, - Creanga de măr. Pentru cele două grupe mari Exersarea Planşe Activitate Observarea
recreative 2.1, 2.2 am pregătit două crengi ce aşteaptă să fie Acuarele pe grupe sistematică
CLR 1.1 împodobite cu flori. Pett-uri mari
MEM 2.1 - Folosind tehnica ştampilării şi dactilopictura mici
OA1 elevii vor impodobi cele două crenguţe Turul
OA2 galeriilor
OP1
OP2
Încheierea - În finalul activității se fac aprecieri asupra modului de Explicaţia Aprecierea
activităţii comportare și participare al copiilor pe parcursul muncii
activității copiilor
ERR

UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’


CLASA: Pregătitoare
PROFESOR: Tofăleanu Maria
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: ,,Ştiu să acult, ştiu să comunic!’’
SUBIECTUL: Reguli de comunicare în activitatea şcolară
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI: verificare şi consolidare

COMPETENŢE SPECIFICE

 DEZVOLTARE PERSONALĂ
1.1 Identificarea unor trăiri personale elementare;
2.2 Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;
3.1 Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;
3.2 Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;

 COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;

 ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢII PRACTICE.


1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj visual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/
desen animat, care reflectă un contextfamiliar;
2.2. – Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;

 M.M.: 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;


3.1 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
A) Cognitive
OC1 – Să respecte regulile de comunicare (vorbire pe rând, ascultare activă);
OC2 - Să recunoască formulele de adresare şi de solicitare;
OC3 – Să identifice în situaţiile prezentate modul de comportare al personajelor;
OC4 – Să prezinte posibilităţi de corectare a comportamentelor negative;
OC5 – Să recite corect rolurile;

B) Afective
OA1 – Vor participa cu interes la activitate;
OA2 – Vor fi expresivi în interpretarea rolurilor;

C) Psihomotorii
OP1 – Să se mişte conform scenariului serbării;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
I.Procedurale - conversaţia, explicatia,exercitiul,demonstratia cu ajutorul imaginilor, jocul de rol
II. Materiale:- planşe cu situaţii şi formule de adresare sau solicitare, fişe de lucru, costumaţii, fişe de
feed-back;
III. Temporale: 35 minunte activitate + 15 minute activităţi liber-alese.
IV. Spaţiale: sala de clasă.
V.Formedeorganizare: frontal, individual, în echipă.
VI. Forme și tehnici de evaluare : observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea
reciprocă, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:

- M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală – clasapregătitoare”, Bucureşti,


2013.
- Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare,
Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013
- Manea Alexandra, Matache Claudia – Dezvoltare personală – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart
Educaţional, Piteşti, 2013
- Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Motivaţia:

Elevii au posibilitatea să vorbească despre întâmplările personajelor şi modul în care acestea


rezolvă situaţia, copiii întâlnesc modalităţi multiple de exprimare şi exersare a vocabularului. Strategiile
folosite dezvoltă capacitatea elevilor de a face comparaţii şi deducţii, dezvoltă creativitatea şi capacitatea
de explorare a realităţii.

1. EVOCARE
- Pentru că în perioada care a trecut, de când ne-am întors din vacanţă, am tot discutat despre ,,Regulile de
comunicare în activitatea şcolară’’, astăzi o se vedem ce aţi reţinut şi ce aplicaţi în comunicarea şi
ascultarea celor din jur.
- Observaţi imaginile şi redaţi formulele de adresare din fiecare situaţie prezentată. (Anexa1)

2. REALIZAREA SENSULUI
- Jocul ,,AŞA DA, AŞA NU!’’ (ANEXA 2)
- Prezentarea scenetei ,,Zvon de primăvară(Alaiul primăverii)’’ (Anexa 3)

3. REFLECŢIE
- Reţeauna de discuţii
o Identificarea celor care şi-au însuşit cele două component urmărite pe parcursul acestei unităţi şi
aprecierea lor
o Realizarea panoului emotional la finalul zilei
ANEXA 1
ANEXA 2
FIŞĂ DE LUCRU
ANEXA 3
Zvon de primăvară
(Alaiul primăverii)
Personaje: Băiatul, Fetiţa, Baba-Iarna, Primăvara, Soarele,Ghiocelul, patru fluturi, două viorele,
doi toporaşi, două păpădii, doi ghiocei, un grup de copii.
Indicaţii de regie: Băiatul priveşte pe geam şi se adresează Primăverii care răspunde fără a se
arăta.În scenă intră furioasă Baba-Iarna care împrăştie în jurul său o mulţime de fulgi.

Băiatul:

Primăvară, te-aş ruga


Vino iar în ţara mea,
Cu alaiul tău de flori,
De berze şi de cocori
Şi alungă de pe vale
Iarna cu a ei ninsoare
Şi dezgheaţă apele,
Să curgă izvoarele,
Ca să crească pe vâlcele
Toporaşi şi viorele,
Iar la bunica-n grădină,
Flori de aur şi lumină.
Să răsune în câmpie
Cântec lin de ciocârlie.

Primăvara:

Ruga eu ţi-am auzit,


Copilaşule iubit,
Dar mă tem că-i prea devreme
S-alung ale iernii semene,
Fiindcă rău s-ar mânia
În omăt ne-ar cufunda…

Baba-Iarna:

Cine oare a îndrăznit


Şi de rău m-a pomenit?
Vreau să aflu negreşit,
Fiindcă nu mă voi lăsa
În sloi îl voi preschimba!
Ha, ha, ha!
Din nori pufoşi am cernut fulgii
Peste pământul îngheţat
Să dau de veste lumii toate
Că Baba-Iarna n-a plecat.
Nu mai e nimeni pe cărare
În văgăuna îngheţată
Şi-i ger cumplit şi bate vântul
Şi-n cor sălbatic câinii latră.

Băiatul:

Vai!...mantia groasă de nea


Acoperă din nou pământul,
Iar stele mii, de peruzea
Împrăştie năvalnic vântul.

Baba- Iarna:

De ce te miri aşa, copile?


Nu ştii că eu împărăţesc
Peste tot neamul pământesc
Până când sora Primăvară
Se va-nfrunta cu mine iară?
Fiindcă aşa ne-a hărăzit
Al nostru tată, An-iubit.
Apoi priveşte în jur şi se miră
O,ho!...dar mult am mai muncit!
Puterile mi s-au sleit,
Însă nu mă voi lăsa
Pân’nu mă voi răzbuna
Pe acei ce-au clevetit.

Băiatul:

Dar mi se pare c-a trecut


Destulă vreme de când tu
Cu sora Toamnă te-ai luptat
Şi-alaiul ţi-ai împrăştiat
Peste păduri şi peste sat,
Şi-ai alungat-o-n larga zare
Croindu-ţi haina de ninsoare.

Fetiţa: (priveşte în jur şi adulmecă aerul)

Miroase a mugur crud şi-a iarbă


Pe potecuţa din grădină,
Din cer, săgeţi de raze calde
Îmbracă totul în lumină
Şi-i zor şi zumzet prin livadă,
Natura parcă s-a trezit.
Adevărat să fie oare,
S-au prea mult asta mi-am dorit?...
Baba- Iarnă

Ce spui?...fetiţă mincinoasă
Vrei să mă faci să plec acasă.
Tu crezi că mă voi speria
De-un pic de soare? Ha! Ha! Ha!
De voi sulfa, tot va-ngheţa.

Soarele :

Eu, fire calde de mătase


Am răspândit peste grădină
Si totu-n jur este cuprins
De-o dulce, galbenă lumină,
Iar plapuma albă de nea
Ce îmbrăca mai ieri pământul
A dispărut ca prin mister
Când cald zburda bezmetic vântul.

Baba-Iarnă:

Aşa să fie oare, zău?


Să te cred pe cuvântul tău?
Simt că am obosit niţel
Dar îl aştept pe Ghiocel,
Numai atunci eu voi pleca.
E semn ce-aduce
Primăvara.

Ghiocelul:

Când m-am trezit, de dimineaţă


Şi pleoapele mi-am ridicat,
Un fior rece m-a-ncercat
Culcuşul alb, călduţ de nea
Din jurul meu, nu mai era
Şi-atunci m-am întrebat aşa:
,,Să fi venit Primăvara?”
Şi am strigat la fraţii mei:
,,Sculaţi-vă cu toţii. Hei!..
Că Soarele a încălzit
Şi plăpumioara ne-a topit.
Curând vecina Viorea
Şi-a deschis pleoapele şi ea,
Iar sus pe coastă, pe imaş
Zâmbea albastrul toporaş,
Fetiţa:
Sub salcia ce plănge-n râu,
Crescut-au iarăşi ghiocei,
Gângănii mici se duc la masă
Pe rămurelele din tei
Şi vin cocoarele în şiruri
Întunecând albastra zar
Iar puişorii de găină
Se scaldă-n razele de soare.

Baba-Iarna:
Bătrânul Timp trimite semene
Ce-mi dau de veste, negreşit
Că astăzi este ziua-n care
Sorocul mi s-a împlinit,
Căci peste mine dau năvală
Şi flori şi găze, puişori
Iar Soarele semeţ se-nalţă
Râzând în hohot printre nori.
Vă las cu bine! Aşadar,
Plec în palatul de cleştar.

Indicaţii de regie:
Se execută dansul florilor pe melodia,,Primăvara” de Vivaldi. În dans vor intra pe rand fluturaşii
şi albinele. Se vor executa mişcări sugestive.

Fetiţa:
De când mă ştiu nu am văzut
Atâtea frumuseţi de-odată
Şi ce parfum şi ce mireasmă
Plutesc în jur,parcă mă-mbată!

Băiatul:
Fluturaşi şi albinuţe
Printre ele zbor croiesc
Să adulmece mireasma
Raiului cel pământesc.
Vin copii în cete, cete
Şi e joc şi veselie,
Soarele iubit zâmbeşte
Iar surâsul lui ne-mbie.

Indicaţii de regie:
Grupul de copii intră în scenă, cântă şi joacă printre flori.Se interpretează cântecul ,,Refrene de
primăvară’’. Se vor executa mişcările sugerate de text.

S-ar putea să vă placă și