U hrvatsko-poljskim odnosima međuratno razdoblje nisu obilježili samo značajni pojedinci poput Julija Benešića ili Vilima Frančića, koji su radili na upoznavanju poljske javnosti s Hrvatima i drugim južnim Slavenima te hrvatske javnosti s...
moreU hrvatsko-poljskim odnosima međuratno razdoblje nisu obilježili samo značajni pojedinci poput Julija Benešića ili Vilima Frančića, koji su radili na upoznavanju poljske javnosti s Hrvatima i drugim južnim Slavenima te hrvatske javnosti s Poljacima. To razdoblje obilježile su i poljske udruge koje su djelovale na području Hrvatske te jugoslavenske udruge koje su djelovale na području Poljske. Poljske udruge, koje su djelovale na području Hrvatske, mogu se podijeliti na udruge za kulturnu suradnju, na udrugu Poljaka Ognisko Polskie te na udruge koje su bile registrirane u Poljskoj, a svoj su rad usmjerile na Jadran. Spominjući udrugu Poljaka treba napomenuti da je na području Savske Banovine prema popisu stanovništva iz 1931. godine živjelo čak 3875 osoba poljske narodnosti. Dodatnu važnost udruzi Poljaka daje činjenica da je djelovala i na području Bosne. U izlaganju će ukratko biti predstavljene poljske udruge na području današnje Hrvatskoj u razdoblju između dva svjetska rata. Izlaganje se temelji na arhivskom materijalu konzulata Republike Poljske u Zagrebu iz međuratnog razdoblja, statutima udruga te poznanjskom časopisu Przegląd Polsko-Jugosłowiański (1934-1939).
//
W stosunkach polsko-chorwackich w dwudziestoleciu międzywojennym ważne miejsce zajmują nie tylko pojedyncze osoby, takie jak Julije Benešić czy Vilim Frančić, które zapoznawały społeczeństwo chorwackie z Polakami i społeczeństwo polskie z Chorwatami i innymi Słowianami południowymi, ale także polskie stowarzyszenia, działające na terytorium Chorwacji oraz stowarzyszenia jugosłowiańskie, działające na terytorium Polski. Polskie stowarzyszenia, które funkcjonowały na obszarze Chorwacji, można podzielić na stowarzyszenia działające w dziedzinie kultury, stowarzyszenia związane z działalnością turystyczną, zarejestrowane w Polsce, ale ukierunkowane na obszar Adriatyku oraz stowarzyszenia polskiej diaspory, do których należy jedynie stowarzyszenie Polaków „Ognisko Polskie“. Mówiąc o stowarzyszeniu polskiej diaspory trzeba nadmienić, że według spisu powszechnego z 1931 roku na terytorium Savskiej Banoviny mieszkało aż 3875 osób polskiej narodowości. Dodatkowe znaczenie dodaje stowarzyszeniu Polaków fakt, iż działało ono również na terytorium Bośni.
W niniejszym referacie zostaną krótko przedstawione polskie stowarzyszenia działające w okresie międzywojennym na terytorium dzisiejszej Chorwacji. Referat opiera się na materiałach archiwalnych konsulatu Rzeczypospolitej Polski w Zagrzebiu z okresu międzywojennego. W badaniu wykorzystano ponadto statuty stowarzyszeń oraz materiały opublikowane w poznańskim czasopiśmie Przegląd Polsko-Jugosłowiański w latach 1934-1939.