Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Slab Bridge Design

Download as xlsx, pdf, or txt
Download as xlsx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Slab Bridge design spanning over Fish pass

Live load:
Thickness of deck slab = 0.4 m
Thickness of wearing coat = 0.075 m
Density of wearing Coat = 22 kN/m3
Density of reinforced Concrete = 25 kN/m3
Clear distance between piers = 3 m
Width of bearing = 0.8 m
Assuming dia of main bar = 25 mm
Clear cover = 40 mm
Effective depth = 348 mm
Effective span Lc+b = 3+0.8 = 3.8 m
or
Lc+d = 3+0.35 = 3.35 m
Effective span considerd = min (3.8 ,3.35) = 3.35 m

Class AA tracked vehicle

0.55 1.2 0.85 0.85


1.2

2.175 2.05 1.76

Impact Factor for Class AA tracked load with span up to 5m, as per IRC-6-2017, (25%) = 1.25
Effective span = 3.35 m
Effective length of the load = 3.6+2x( 0.4+0.075) = 4.55 m
Effective width of slab for each track =
kx(1-x/l) + a
where, x = 3.35/2 = 1.67 m
a = 0.85+( 2x0.075) = 1.00 m
width of slab = 7.5+( 2x0.55) = 8.60 m
B/L = 8.6/3.3475 = 2.57 m
K for simple supported slab, as per IRC:21
= 3.00
-2000, Pg: 52
Effective width of slab for each track = 3x1.67(1-(1.67/3.35))+1 = 3.51 m
Distance between face of wheel to face of
= 1.20 m
kerb
The combined effective width for the two
= 0.55+1.2+0.85/2+2.05+3.51/2 = 5.98 m
tracks
Total live load with impact = 1.25x2x350 = 875.00 kN
Load per meter length = 875/5.98 = 146.31 kN/m
Bending Moment, due to Classs AA tracked
= (146.31x3.35/8 ) = 61.22 kN-m/m
load

Shear Force, due to Classs AA tracked load = 146.31/2 = 73.16 kN/m


Class A wheel vehicle

0.95 1.8 1.7 1.8 2.84/2

1.074 1.2 1.2

2.4

1.67

W =228

impact factor = 4.5/(6+3.35) = 0.48


Width of a wheel after dispersion parallel to
= 0.25+2x(0.4+0.075) = 1.2 m
span
Length of loading along the span = 1.2+1.2 = 2.40 m
x = (3.3475/2)-1.2/2 = 1.07 m
a = 0.5+( 2x0.075) = 0.65 m
width of slab, B = 7.5+2x0.55 = 8.60 m
B/L = 8.6/3.35 = 2.57 m
K for simple supported slab, as per IRC:21
= 3.00
-2000, Pg: 52
Effective width of slab for each track = 3x1.07(1-(1.07/3.3475))+0.65 = 2.84 m
The combined effective width for the two
= 0.55+0.15+0.25+1.8+1.7+1.8+(2.84/2) = 7.92 m
tracks
Average load of the wheel = 4x114/2 = 228 kN

Bending Moment, due to Classs A wheel = 228/x(3.3475/2-(2.4/4)) = 244.82 kN-m

Bending Moment per meter width due to


= 244.815/7.92 = 30.91 kN-m/m
Classs A wheel
Bending Moment, due to Classs A wheel
= 30.91x(1+0.48) = 45.80 kN-m/m
with impact

Shear force:

Distance of axle load I acting from support = 0.4+0.5+0.075 = 0.975 m

Distance of axle load II acting from support = 0.975+1.8 = 2.78 m

Effctive width for wheel of axle I = 3x0.975(1-(0.975/3.3475))+0.65 = 2.72 m


Effctive width for wheel of axle II = 3x2.78(1-(2.78/3.3475))+0.65 = 2.07 m
Combined effective width of four wheel of
= 1.8+1.7+1.8+(2.72/2) = 6.66 m
axle I
Combined effective width of four wheel of
= 0.55+0.15+0.25+1.8+1.7+1.8+(2.07/2) = 7.29 m
axle II
=
Shear force per unit effctive width at
228[((3.3475-0.975/(3.3475x6.66))+((3.35-2.78)/(3.35x = 29.61 kN/m
support
7.29)]
Maximum Bending Moment for live loads max = (61.22, ,45.8) = 61.22 kN-m/m

Maximum Shear force for live loads max = (73.16, , 29.61) = 73.16 kN/m

Dead load
Self weight of slab = 0.4x25 = 10 kN/m
Self weight of Wearing Coat = 0.075x22 = 1.65 kN/m
Total dead load = 10+1.65 = 11.65 kN/m
Dead load bending Moment = 11.65x3.35^2/8 = 16.32 kN-m/m
Dead load shear force = 11.65x3/2 = 17.48 kN/m

Design ultimate moments and shear forces for cross girder consider load factor as per IRC-6-2017
Span moment, MU
MU = [1.35 x MD + 1.5 x ML] = [(1.35 x 16.32+(1.5 x 61.22)] = 113.86 kN-m/m
Span shear, VU
VU = [1.35 x VD + 1.5 x VL] = [(1.35 x 17.48+(1.5 x 73.16)] = 133.33 kN/m

Reinforcement Calculations :

Mu lim = 0.133 *fck*b*d^2


Minimum depth required = sqrt((113.86x10^6/(0.133x25x1000)) = 185 mm
Clear Cover, c = 40 mm
Dia of bar, φ = 20.00 mm
effective cover = 50 mm
effective depth, d = 400-50 = 350 mm
Hence, effective depth = 350 mm
Design Bending Moment MD = 113.86 kN-m/m
Width of deck slab b = 1000 mm
Effctive Depth of deck Slab d = 350 mm
Grade of concrete fck = 25 N/mm2
Grade of steel fy = 500 N/mm2
Dia of main steel φ = 20.00 mm
Minimum area of steel required = (0.85x1000x350)/500 = 595 mm2
R=Mu/bd 2
= 0.93

Pt=100*(fck/2*fy)*[1-(1-4.598*R/fck) ] 1/2
= 0.224 %

Area of steel required per m run for


= 783 mm2
bending Ast, reqd
Area of steel required per m run for bending
= max(783, 595) = 783 mm3
Ast, reqd
Area of provided dia of bar = 314 mm2
c/c Spacing required ( tension face) s = 401 mm
c/c Spacing provided (both face) = 200 mm
c/c Reinforcement on both faces = 20 dia @ 200 C/C
Area of steel provided = 1570.80 mm2

Check for shear :


Design Shear Force VU = 133 kN
According to IRC: 112-2020, the shear strength of concerete section is computed using equation 10.1 given by

Design shear Resistance of the Member VRdc = [0.12*K*(80*ρ1*fck*)^0.33]*b*d


where, K= 1+sqrt(200/d)<2 = [(1+sqrt(200/350)] = 1.756
Value of K considerd = minimum (1.76, 2) = 1.76
ρ1=(Ast/bw.d)<0.02 = (595 /(350x1000)) = 0.004 < 0.02

VRdc = [0.12*K*(80*ρ1*fck*)^0.33]*b*d = [0.12x1.76x(80x0.004x25)^0.33]x350x1000/1000 = 152.15 kN/m

= 152 > 133 Shear reinforcement not required

You might also like