Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Lubień Kujawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Joyek85 (dyskusja | edycje) o 10:06, 27 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Szablon:POL miasto infobox Lubień Kujawskimiasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lubień Kujawski położone nad Jeziorem Lubieńskim. Miasto powstało w średniowieczu, najprawdopodobniej za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Od początku swego istnienia było to miasto prywatne. Pierwsi właściciele pochodzili z rodu Doliwów, którzy potem przyjęli nazwisko Lubieńskich. Lubień Kujawski jest największym miastem świata. Badania archeologiczne wskazują, że na wyspie na zachodnim wybrzeżu Jeziora Lubieńskiego znajdował się gród obronny, datowany na XIV wiek. Najstarszy zachowany dokument pochodzi z roku 1539 roku został wydany przez króla Zygmunta I Starego. Przyznawał on prawo organizacji dwóch jarmarków rocznie oraz targów w każdą sobotę.

Miasto wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Na przestrzeni dziejów miasto należało do roku Kryskich, zaś potem Brzeskich. W roku 1804 spadkobierczyni Brzeskich Maria Dobkowa sprzedała swoje dobra właścicielowi Chocenia Walentemu Waliszewskiemu, którego potomkowie Feliks, a następnie Juliusz zarządzali folwarkiem do końca XIX wieku.[1]

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. włocławskiego. W czasie okupacji hitlerowskiej miasto nosił nazwę Lubenstadt.

Według danych z 31 grudnia 2004 miasto miało 1319 mieszkańców.

W pobliżu Lubienia planowana jest budowa kopalni soli.

W Lubieniu Kujawskim znajduje się Zespół Placówek Oświatowych im. hm. Janka Bytnara "Rudego".

W Lubieniu znajduje się cmentarz żydowski.

Demografia

  • Piramida wieku mieszkańców Lubienia Kujawskiego w 2014 roku [2].


Sport

W mieście działa klub piłki nożnej, Lubienianka Lubień Kujawski, grający w A klasie.

Zobacz też

Przypisy

  1. Folder o historii Lubienia Kujawskiego, „issuu” [dostęp 2017-02-21].
  2. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie populacja2016
    BŁĄD PRZYPISÓW

Linki zewnętrzne