Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Lubień Kujawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Joyek85 (dyskusja | edycje) o 10:47, 27 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Szablon:POL miasto infobox Lubień Kujawskimiasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lubień Kujawski położone nad Jeziorem Lubieńskim. Miasto powstało w średniowieczu, najprawdopodobniej za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Od początku swego istnienia było to miasto prywatne. Pierwsi właściciele pochodzili z rodu Doliwów, którzy potem przyjęli nazwisko Lubieńskich. Badania archeologiczne wskazują, że na wyspie na zachodnim wybrzeżu Jeziora Lubieńskiego znajdował się gród obronny, datowany na XIV wiek. Najstarszy zachowany dokument pochodzi z roku 1539 roku został wydany przez króla Zygmunta I Starego. Przyznawał on prawo organizacji dwóch jarmarków rocznie oraz targów w każdą sobotę.

Miasto wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Na przestrzeni dziejów miasto należało do roku Kryskich, zaś potem Brzeskich. W roku 1804 spadkobierczyni Brzeskich Maria Dobkowa sprzedała swoje dobra właścicielowi Chocenia Walentemu Waliszewskiemu, którego potomkowie Feliks, a następnie Juliusz zarządzali folwarkiem do końca XIX wieku.[1]

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. włocławskiego. W czasie okupacji hitlerowskiej miasto nosił nazwę Lubenstadt.

Według danych z 31 grudnia 2004 miasto miało 1319 mieszkańców.

W pobliżu Lubienia planowana jest budowa kopalni soli.

W Lubieniu Kujawskim znajduje się Zespół Placówek Oświatowych im. hm. Janka Bytnara "Rudego", która mieści się na ulicy szkolnej 15.

W Lubieniu znajduje się cmentarz żydowski.

Demografia

  • Piramida wieku mieszkańców Lubienia Kujawskiego w 2014 roku [2].


Sport

W mieście działa klub piłki nożnej, Lubienianka Lubień Kujawski, grający w A klasie.

Zobacz też

Przypisy

  1. Folder o historii Lubienia Kujawskiego, „issuu” [dostęp 2017-02-21].
  2. Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie populacja2016
    BŁĄD PRZYPISÓW

Linki zewnętrzne