Ο ναός του Ταξιάρχη βρίσκεται στον νεώτερο οικισμό Καλύβια, στον ορεινό όγκο πάνω από την πόλη της Καρύστου και χρονολογείται, σύμφωνα με νεώτερη άποψη του Χ. Μπούρα (2002), στα 1200. Πρόκειται για σύνθετο τετρακιόνιο ναό με τρούλλο και...
moreΟ ναός του Ταξιάρχη βρίσκεται στον νεώτερο οικισμό Καλύβια, στον ορεινό όγκο πάνω από την πόλη της Καρύστου και χρονολογείται, σύμφωνα με νεώτερη άποψη του Χ. Μπούρα (2002), στα 1200. Πρόκειται για σύνθετο τετρακιόνιο ναό με τρούλλο και σταυρεπίστεγο νάρθηκα. Έχει αναλογίες σχεδόν τετραγώνου στην κάτοψη του κυρίως ναού και ισοδύναμα τα γωνιακά διαμερίσματα, τα οποία καλύπτονται με σταυροθόλια με νευρώσεις. Το τριμερές ιερό του καλύπτεται στο μεν κεντρικό τμήμα του από την προέκταση της ανατολικής κεραίας του σταυρού, στο δε διακονικό και την πρόθεση με ημικυλινδρικούς θόλους, παράλληλους προς τον κεντρικό. Δεν έχει μεταγενέστερες φάσεις, εκτός από την προσθήκη κεραμοσκέπαστου μονόχωρου παρεκκλησίου-του Αγίου Ιωάννη – στη νότια πλευρά του. Παρά την ακαλαίσθητη μορφή του, στο παρεκκλήσιο σώζονται σπαράγματα τοιχογραφιών στην καμάρα του που μαρτυρούν πως πρόκειται για κτίσμα των βυζαντινών χρόνων. Οι τοιχοποιίες του είναι επιμελώς δομημένες από λαξευμένο πωρόλιθο και πλίνθους κατά το πλινθοπερίκλειστο σύστημα και εδράζονται σε ελαφρώς προεξέχουσα κρηπίδα, ενώ επιστέφονται από λοξότμητο πώρινο βυζαντινό κυμάτιο, κάτω από τη στέγαση. Χαρακτηριστική είναι η μορφή του «αθηναϊκού τύπου» τρούλλου, από λαξευμένους πωρόλιθους επίσης, στον οποίο ανοίγονται οκτώ επιμήκη τοξωτά ανοίγματα. Το άνω τμήμα τους διαμορφώνεται από δυο προεξέχοντα επάλληλα τόξα και επιστέφεται από λοξότμητο κυμάτιο. Ίδιας διατομής κυμάτιο διαμορφώνεται, εν είδει γείσου, στις γενέσεις των τόξων αυτών. Σε κάθε ακμή του οκταγώνου, υπάρχει πώρινος λαξευτός κιονίσκος.
Τα σημαντικότερα οικοδομικά και αισθητικά προβλήματα του ναού είναι τα εξής:
Η άστοχη αντικατάσταση των στεγών του με νεώτερες πλάκες σκυροδέματος, που εκτός των άλλων αλλοίωσαν και την σταυρεπίστεγη διάταξη της ανωδομής του νάρθηκα
Η απογύμνωση του τρούλλου και η επικάλυψή του με τσιμεντοκονίαμα, καθώς και η προσθήκη ημιοκταγωνικού ενισχυτικού δακτυλίου από οπλισμένο σκυρόδεμα, στη βόρεια και δυτική πλευρά του τυμπάνου του, μέχρι το ύψος της ποδιάς των παραθύρων
Η εκτεταμένη ανάπτυξη υγρασίας στον τρούλλο, γεγονός που ενδέχεται, με την πάροδο του χρόνου, να αποβεί μοιραίο για τη στατική επάρκειά του
Η κατάρρευση και η θραύση αρκετών από τα γείσα των στεγών
Η ανάπτυξη βιολογικών ρύπων – επιφανειακών κρουστών – πάνω στις εξωτερικές τοιχοποιίες στα σημεία απορροής υδάτων και η αποσάθρωση (κυψέλωση) των πωρολίθων ιδίως στη βόρεια όψη
Η ανάπτυξη ανώτερης βλάστησης στην ανωδομή του κτηρίου
Η κατά τόπους επικάλυψη των τοιχοποιιών με ασβέστη ή επίχρισμα
Η ύπαρξη καλωδιώσεων, μεγαφώνων, λαμπτήρων καπνοδόχου και μεταλλικών κουφωμάτων στις όψεις του ναού
Η κάλυψη των τοίχων του παρεκκλησίου εξωτερικά με επίχρισμα στο χρώμα της ώχρας, τα νεωτερικού τύπου ξύλινα κουφώματά του καθώς και η κάλυψη του τρούλλου του ιερού του με σχιστόπλακες Καρύστου.
Η πρόταση αποκατάστασης προβλέπει:
Την αποξήλωση των πλακών σκυροδέματος, την εξυγίανση των υποκείμενων θόλων και την αποκατάσταση της αρχικής μορφής και κλίσης των στεγών, με επικάλυψη από κολυμβητή κεράμωση. Ταυτόχρονα, θα συντηρηθούν και θα συμπληρωθούν τα πώρινα γείσα στη βάση τους
Την επισκευή του τρούλλου, με καθαίρεση του ενισχυτικού ημιδακτυλίου, εξυγίανση του θόλου του, κατασκευή νέας κολυμβητής επικεράμωσης, αντικατάσταση των κουφωμάτων των παραθύρων του, καθώς και με συντήρηση και συμπλήρωση των πώρινων λαξευτών στοιχείων του
Την εξυγίανση των τρουλλίσκων των κογχών του ιερού και την επικεράμωσή τους
Την καθαίρεση των εξωτερικών επιχρισμάτων του κυρίως ναού, τον καθαρισμό και τη συντήρηση των πώρινων δόμων και του κεραμοπλαστικού διακόσμου, καθώς και την αρμολόγηση στα σημεία που χρειάζεται
Την καθαίρεση των εσωτερικών επιχρισμάτων και την αποκάλυψη της τοιχοποιίας, του λοξότμητου πώρινου κυματίου, των νευρώσεων των σταυροθολίων και των άλλων λαξευτών αρχιτεκτονικών στοιχείων Την καθαίρεση των εξωτερικών επιχρισμάτων του παρεκκλησίου και την αποκάλυψη της αρχικής λιθοδομής του. Σε περίπτωση που είναι καλής ποιότητας θα παραμείνει εμφανής και θα αρμολογηθεί, ενώ σε αντίθετη περίπτωση θα καλυφθεί με έγχρωμο επίχρισμα γήινης απόχρωσης
Τον καθαρισμό και τη συντήρηση όλου του υπόλοιπου γλυπτικού και λαξευτού διακόσμου (κιονόκρανων, περιθυρωμάτων, πλαισίων παραθύρων, τέμπλου, υπέρθυρου προσκυνηταρίου εισόδου, οθωμανικών επιτύμβιων πλακών). Παράλληλα, θα γίνουν συμπληρώσεις όπου κρίνεται απαραίτητο, όπως λ.χ. τοποθέτηση νέου ενδιάμεσου κιονίσκου στο δίλοβο παράθυρο του ιερού
Τη συντήρηση του λίθινου δαπέδου του κυρίως ναού από πλάκες Καρύστου
Την αντικατάσταση όλων των κουφωμάτων με ξύλινα, συμβατής αισθητικής με την αισθητική του ναού
Την αποξήλωση καλωδίων και συναφούς εξοπλισμού και την τοποθέτηση νέας διακριτικής Η/Μ εγκατάστασης
Τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου