Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Niski Zamek we Lwowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niski Zamek we Lwowie
Ilustracja
Niski Zamek we Lwowie
Państwo

 Monarchia Habsburgów

Miejscowość

Lwów

Typ budynku

zamek rezydencyjny

Styl architektoniczny

gotycki, manierystyczny

Inwestor

Kazimierz III Wielki

Rozpoczęcie budowy

II poł. XIV w.

Ważniejsze przebudowy

1565–1575

Zniszczono

1802

Pierwszy właściciel

Kazimierz III Wielki

Położenie na mapie Lwowa
Mapa konturowa Lwowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Niski Zamek we Lwowie”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Niski Zamek we Lwowie”
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Niski Zamek we Lwowie”
Ziemia49°50′38″N 24°01′40″E/49,843889 24,027778

Niski Zamek we Lwowie – jeden z dwóch zamków we Lwowie zbudowanych w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Pełnił rolę siedziby przedstawiciela władzy królewskiej w mieście, podczas gdy znacznie lepiej ufortyfikowany i korzystniej położony Wysoki Zamek był zamkiem typowo obronnym.

Według Kroniki katedralnej krakowskiej napisanej około 1370 roku Niski Zamek we Lwowie zbudował król Polski Kazimierz Wielki[1][2]. Zamek ten zlokalizowano w północno-wschodnim narożniku rozplanowanego na polecenie króla miasta i zamek ten od początku był włączony w system murów miejskich. Zamek w swej pierwotnej formie przetrwał do pożaru w 1565 roku. Składał się z części murowanej z cerkwią a później kaplicą św. Katarzyny. Od strony miasta znajdowała się kuchnia, pomieszczenia dla duchownych, stajnie i pomieszczenia gospodarcze. Od XVI wieku zamek był siedzibą starosty, przechowywano tu również akta grodzkie. Po I rozbiorze Polski Austriacy nakazali rozebrać zabudowania. W poł. XIX wieku wzniesiono w miejscu części zabudowań Teatr Skarbkowski, reszta pozostała pustym placem, na którym mieści się od kilku lat targowisko („Lwowski wernisaż”), m.in. staroci i wyrobów sztuki ludowej.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Jan Leszek Adamczyk, Fortyfikacje stałe na polskim przedmurzu, Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 2004, s. 154, ISSN: 02394952
  2. Zamki i murowane budowle Kazimierza Wielkiego. Zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną | HISTORIA.org.pl - historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne [online], HISTORIA.org.pl, 13 lutego 2018 [dostęp 2024-09-01] (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]