Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Skip to main content
  • Yurii Sheliazhenko (Юрій Шеляженко), PhD in Law, is PhD student at Westfälische Wilhelms-Universität Münster (Germany... moreedit
Застосування міжнародних стандартів прав людини у кримінальному провадженні потребує спеціальних знань. У зв’язку з цим на допомогу суду подається цей висновок спеціаліста (amicus curiae). Вироком Івано-Франківського міського суду... more
Застосування міжнародних стандартів прав людини у кримінальному провадженні потребує спеціальних знань. У зв’язку з цим на допомогу суду подається цей висновок спеціаліста (amicus curiae).
Вироком Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 15 вересня 2022 року Алексеєнка Віталія Васильовича, раніше не судимого, визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 Кримінального кодексу України, та призначене покарання у виді позбавлення волі на строк 1 (один) рік.
Віталій Алексеєнко – електромеханік за професією, за переконаннями християнин віри євангельської, але не є членом жодної  релігійної організації, вірить у вчення Ісуса Христа про неспротив злу насильством та подолання ворожнечі любов’ю й миротворчістю, викладеним у Нагірній проповіді (Євангеліє від Матвія, глава 5) та у пророцтво пастора-п'ятидесятника Філіпа Барнета, оголошене у Соборі Христа у Києві у 2007 році, про можливу війну в Україні і її переростання у ядерну війну, яке викликає у нього переконання у необхідності слідувати настанові Ісуса Христа: «сховай свого меча в його місце, бо всі, хто візьме меча, від меча і загинуть» (від Матвія, 26:52). Віталій Алексеєнко проходив альтернативну службу в 1996-1998 роках у м. Заравшан (Республіка Узбекистан), де жив з сім’єю з 12-річного віку, доки не переїхав у Слов’янськ Донецької області в Україні.
Після російського вторгнення Віталій Алексеєнко переїхав до Івано-Франківська, поселився в гуртожитку. 30 травня 2022 року він став на облік в Центрі надання адміністративних послуг як внутрішньо переміщена особа, звідки його скерували у Івано-Франківський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (далі – ТЦКіСП, колишній військовий комісаріат). В той же день він з’явився у ТЦКіСП, де одразу пройшов медкомісію. 01 червня 2022 року у ТЦКіСП йому видали повістку на 02 червня 2022 року для відправки на військову службу. Він з’явився і пояснив, що через релігійні переконання він не може проходити військову службу і брати в руки зброю, він може проходити лише альтернативну службу, яку раніше проходив в Узбекистані. Йому дали відстрочку для підтвердження даних обставин до понеділка. 06 червня 2022 року він з’явився у ТЦКіСП, де йому відмовили у направленні на проходження альтернативної служби і повідомили про необхідність відбуття до військової частини, на що він не погодився, заявивши, що відмовляється проходити військову службу у зв’язку із релігійними переконаннями. У зв’язку з цим працівники ТЦКіСП викликали поліцію.
За порадою слідчого Віталій Алексеєнко повністю та беззастережно визнав свою вину за ст. 336 Кримінального кодексу України і дотримувався цієї позиції в суді, заявив про готовність понести покарання відповідно до закону, однак відмовився каятися у відмові від військової служби, оскільки він переконаний, що повівся гідно як християнин, слідував велінню своєї совісті та не зробив нічого поганого. Суд обрав йому покарання у формі позбавлення волі на рік, хоча обвинувачення та захист просили звільнити Віталія Алексеєнка від відбування покарання з випробуванням відповідно до ст. 75 Кримінального кодексу України та досудова доповідь свідчила про можливість виправлення обвинуваченого без позбавлення або обмеження волі. Хоча у вироку не пояснюється така сувора позиція суду, вона ймовірно пов’язана із підозрілим ставленням до усіх внутрішньо переміщених осіб, а також із відмовою обвинуваченого каятися та зрікатися своїх релігійних переконань, які з точки зору суду могли помилково представлятися злочинними через стигматизацію прихильників миру та ненасильства в українському суспільстві, їх стереотипне асоціювання із ворогом, та через брак знань в суспільстві і серед юристів про право людини на сумлінну відмову від військової служби.
Віталій Алексеєнко подав апеляційну скаргу, в якій просить звільнити його від відбування покарання з випробуванням. Івано-Франківським апеляційним судом призначено розгляд його апеляційної скарги на 17.11.2022 о 10:00 год., головуючий суддя Повзло В.В. Крім того, 7 листопада 2022 року до суду подано висновок спеціаліста (amicus curiae) щодо застосування в кримінальному провадженні та тлумачення статті 18 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, статті 9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в аспекті права на сумлінну відмову від військової служби, в якому наведені наступні висновки. Гарантії права людини на сумлінну відмову від військової служби, в тому числі під час воєнного стану, передбачені законодавством України, зокрема, ст. 35 Конституції України, ст. 18 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та ст. 9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Обвинувачений Алексеєнко Віталій Васильович має глибокі та щирі переконання, несумісні із несенням військової служби, що дозволяє йому реалізувати право на сумлінну відмову від військової служби. Таким чином, його відмова проходити військову службу у зв’язку із релігійними переконаннями не має кваліфікуватися як ухилення від призову за мобілізацією за ст. 336 Кримінального кодексу України. Вирок Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 15 вересня 2022 року підлягає скасуванню як незаконний та необґрунтований із постановленням виправдувального вироку через невинуватість Алексеєнка В. В. у інкримінованому правопорушенні.
Research Interests:
Право як автономний процес перетворення дійсності з такої, як вона є, у таку, якою вона має бути по справедливості, встановлює і охороняє червоні лінії ненасильства (незавдання суттєвої шкоди), які ніхто не має перетинати для забезпечення... more
Право як автономний процес перетворення дійсності з такої, як вона є, у таку, якою вона має бути по справедливості, встановлює і охороняє червоні лінії ненасильства (незавдання суттєвої шкоди), які ніхто не має перетинати для забезпечення ліберального миру (динаміки життя, вільного від насильства) на основі несуперечливості розумних волевиявлень.

У тезах та слайдах авторської доповіді на Всеукраїнський круглий стіл “Фундаментальні проблеми юриспруденції ІV. Право і світ. Мир і право” розкривається зв'язок права на мир і ненасильницького управління та урядування, обговорюються конституційні та міжнародно-правові засади миру та ненасилля, культура миру і ненасилля в контексті політико-правової системи України, політико-правові аспекти ескалації українсько-російського конфлікту. Намічено проблематику подальшого вивчення шляхів реалізації права на мир та права на сумлінну відмову від військової служби у правових системах України та світу, юридичного забезпечення на практиці мирного вирішення конфліктів і ненасильницьких трансформацій суспільних відносин.

Шеляженко Ю.В. Хочеш миру — готуйся до миру:
правові основи ненасилля в Україні та світі // Фундаментальні проблеми юриспруденції ІV. Право і світ. Мир і право: Тези доповідей Всеукраїнського круглого столу з міжнародною участю (18 червня 2022 року, м. Харків) / уклад.: Н. Сатохіна. — Харків, 2022. — С. 69-75.
Theoretical study of peace as dynamics of life free from violence from perspective of management science reveals instrumental potential of mediation, i.e. organization of peace in communication among people, in liberal peace management,... more
Theoretical study of peace as dynamics of life free from violence from perspective of management science reveals instrumental potential of mediation, i.e. organization of peace in communication among people, in liberal peace management, which is process of organization and development of peaceful life by nonviolent means. Liberal peace management through mediation in private and public contexts maintains dialogue, negotiations, and decision-making ensuring maximum autonomy of the parties to achieve agreements between people and voluntary compliance with the agreements. As a peaceful way of dispute settlement, liberal peace management through mediation helps to build peace within and between societies ensuring the right of everyone to enjoy just and prosperous peace free from fear and want, as urges 2016 Declaration on the Right to Peace.
Conflict bias is a tendency of people to ignore peace and opportunities for its achievement. Mediation as liberal peace management can help people to realize they have a choice whether to participate in conflict or not, and make their... more
Conflict bias is a tendency of people to ignore peace and opportunities for its achievement. Mediation as liberal peace management can help people to realize they have a choice whether to participate in conflict or not, and make their choice in favor of peace. Schemes exposing conflict bias may be used in mediation. Конфліктна упередженість є схильністю людей не помічати мир та можливості його досягнення. Медіація як ліберальний менеджмент миру може допомогти людям побачити, що у них є вибір, чи брати участь в конфлікті, і зробити вибір на користь миру. В медіації можуть бути використані схеми викриття проконфліктності.
Seeking a reliable set of principles to understand freedom, we should answer basic questions: what is freedom, how to be free, why it is important, for whom, when, and where. Some answers to these questions can be found intuitively in a... more
Seeking a reliable set of principles to understand freedom, we should answer basic questions: what is freedom, how to be free, why it is important, for whom, when, and where. Some answers to these questions can be found intuitively in a feeling of liberty. Other answers are found by reasoning, such as the concept of autonomy, i.e., self-rule, or intrinsic law, connecting individual and universal meanings of freedom. Many answers are practical, as should be the case in the age of science and technologies, which help us to rise above ourselves in many ways, such as progressive welfare policies and procedural justice. Some practical answers turn autonomy into an instrument of structural violence: consider ‘consumer autonomy’ to make choices suggested by manipulative marketing, or ‘labor autonomy’ to work more and earn less under cunning management, or ‘user autonomy’ in filter bubbles of social media. To resist alienation of freedom, people need to know the practical meaning of autonomy and the consequences of their choices. The historical development of autonomy from morality through ethics to the law is similar to the history of social worldviews, which evolves from religion through philosophy to science. The laws of nature repeated by objects of experiments reveal the autonomy of matter, and human laws performed in legal culture reveal the autonomy of will. In a model of law as a self-processing rule, any process and its elements are considered autonomous, like the human right to peace realized in processes of meditation, which brings inner peace, and mediation which ensures interactional peace. Notions of inalienable rights help to preserve autonomy in any system of coordinates: it is self-ownership for capitalism, self-determination for determinism, self-programming for technocracy, etc. True freedom should be informed autonomy, active and peaceful self-creation, empowered in our digital age by open access to practical knowledge, and driving human evolution in all economic, political, cultural, and other contexts.
Presentation for The Hague Conference on Economic, Social and Cultural Rights in an Age of Exits (21-22 November 2019), organised by The Constitutional Court of the Republic of Indonesia and The Hague University of Applied Sciences.
Presentation for The Hague Conference on Economic, Social and Cultural Rights in an Age of Exits (21-22 November 2019), organised by The Constitutional Court of the Republic of Indonesia and The Hague University of Applied Sciences.
In original Collatz conjecture, you have no choice, for any given natural number, other than to move from 2x to x or, if x is an odd number, from x to 3x + 1. It is an unsolved problem whether you must eventually reach 1, repeating the... more
In original Collatz conjecture, you have no choice, for any given natural number, other than to move from 2x to x or, if x is an odd number, from x to 3x + 1. It is an unsolved problem whether you must eventually reach 1, repeating the move. But I proved autonomous version of the conjecture: if you can choose to move from any x ∈ N to 2x or 3x + 1 or vice versa, you always have a way to reach 1. The counterintuitive example of making certain outcomes of formal rules with uncertain outcomes via introducing freedom of choice shows heuristic and educational value of the multidisciplinary approach, linking mathematics, philosophy, and legal theory.
Реалізація автономії волі в правових відносинах завдяки інформаційним технологіям зумовлює появу нових форм індивідуальності та інтересів, зокрема штучних, за межами усталених підходів до правового регулювання. Сучасні інформаційні... more
Реалізація автономії волі в правових відносинах завдяки інформаційним технологіям зумовлює появу нових форм індивідуальності та інтересів, зокрема штучних, за межами усталених підходів до правового регулювання. Сучасні інформаційні технології створюють нові можливості реалізації та захисту прав людини, криптографічного забезпечення безпеки приватного життя людини, однак стають також інструментами вчинення правопорушень. Автоматичне прийняття рішень спрощує юридичні процедури, але несправедливі алгоритми насаджують нерівність, відчуження та гноблення. Метою статті є з’ясування змісту поняття особистої автономії у сфері IT-права та прогнозування його перспектив, опис існуючих і необхідних правових гарантій індивідуального самоконтролю в цифрову епоху. Аналіз практики Верховного Суду США, Європейського суду з прав людини та Європейського Суду справедливості показує, що здійснення правосуддя в умовах експансії інформаційних технологій у правові відносини потребує збереження усталеної рі...
Сумлінна відмова від військової служби (conscientious objection to military service), яку іноді також називають ідейною відмовою або відмовою з мотивів сумління, відноситься до прав людини, гарантії яких сформульовані в офіційній... more
Сумлінна відмова від військової служби (conscientious objection to military service), яку іноді також називають ідейною відмовою або відмовою з мотивів сумління, відноситься до прав людини, гарантії яких сформульовані в офіційній інтерпретації базових документів з прав людини уповноваженими міжнародними органами. Україна неодноразово отримувала зауваження від експертів міжнародних органів з прав людини щодо порушень та недостатніх гарантій захисту цього права у національній правовій системі, чим зумовлюється необхідність зміни доктрини наукової та офіційної інтерпретації відповідного законодавства України на основі пріоритету прав людини із подальшим внесенням змін до проблемних новел.

Шеляженко Ю.В. Порушення права людини на сумлінну відмову (conscientious objection) від військової служби в Україні та необхідність юридичного гарантування цього права // Права людини – пріоритет сучасної держави : збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Одеса, 10 грудня 2021 року). Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2021. С. 230-235.
This study is relevant to global discussions concerning freedom of research in view  of transformations  in science effectiveness evaluation, funding  and  research organization, as well as Ukrainian context of educational reform. Main... more
This study is relevant to global discussions concerning freedom of research in view  of transformations  in science effectiveness evaluation, funding  and  research organization, as well as Ukrainian context of educational reform. Main objectives of the article are to study international legal standard of personal autonomy in scientific life and academic culture, the role of personal autonomy in Ukraine's global scientific and technical cooperation development. Methods of analysis and synthesis are used to study legal relations and normative guarantees of personal autonomy in academic culture and scientific cooperation. Comparison method is used to identify common and distinct problems in the development of scholars' personal autonomy in Ukraine and in the world. In conclusion, international legal standards of personal autonomy in academic culture and scientific cooperation prescribe imperative of individual and institutional   independence   and   responsibility   in   the ...
Empirical studies of personal autonomy as state and status of individual freedom, security, and capacity to control own life, particularly by independent legal reasoning, are need dependable models and methods of precise computation.... more
Empirical studies of personal autonomy as state and status of individual freedom, security, and capacity to control own life, particularly by independent legal reasoning, are need dependable models and methods of precise computation. Three simple models of personal autonomy are proposed. The linear model of personal autonomy displays a relation between freedom as an amount of agent's action and responsibility as an amount of legal reaction and shows legal equilibrium, the balance of rights and duties needed for sustainable development of any community. The model algorithm of judge personal autonomy shows that judicial decision making can be partly automated, like other human jobs. Model machine learning of autonomous lawyer robot under operating system constitution illustrates the idea of robot rights. Robots, i.e. material and virtual mechanisms serving the people, deserve some legal guarantees of their rights such as robot rights to exist, proper function and be protected by t...
In original Collatz conjecture, you have no choice, for any given natural number, other than to move from 2x to x or, if x is an odd number, from x to 3x + 1. It is an unsolved problem whether you must eventually reach 1, repeating the... more
In original Collatz conjecture, you have no choice, for any given natural number, other than to move from 2x to x or, if x is an odd number, from x to 3x + 1. It is an unsolved problem whether you must eventually reach 1, repeating the move. But I proved autonomous version of the conjecture: if you can choose to move from any x ∈ N to 2x or 3x + 1 or vice versa, you always have a way to reach 1. The counterintuitive example of making certain outcomes of formal rules with uncertain outcomes via introducing freedom of choice shows heuristic and educational value of the multidisciplinary approach, linking mathematics, philosophy, and legal theory.
Право має діяти в межах збереження і розвитку миру, мінімізувати прояви насильства, гарантувати дотримання права не тільки примусом, але й переконанням. Цьому сприяє громадянська та мирна освіта, поширення застосування медіації та мирних... more
Право має діяти в межах збереження і розвитку миру, мінімізувати прояви насильства, гарантувати дотримання права не тільки примусом, але й переконанням. Цьому сприяє громадянська та мирна освіта, поширення застосування медіації та мирних діалогів, міжнародно-правові заборони політик супремасизму і військової агресії. Принцип «не нашкодь» пояснює, чому збереження миру є межею права.

Шеляженко Ю. Право на мир і межі права // Фундаментальні проблеми юриспруденції ІІІ. Межі права: Тези доповідей Всеукраїнського круглого столу з міжнародною участю (28–29 травня 2021 року) / уклад.: К. Буряковська, С. Максимов, Н. Сатохіна, О. Стовба. — Харків, 2021. — С. 116-119.
Research Interests:
Theoretical study of peace as dynamics of life free from violence from perspective of management science reveals instrumental potential of mediation, i.e. organization of peace in communication among people, in liberal peace management,... more
Theoretical study of peace as dynamics of life free from violence from perspective of management science reveals instrumental potential of mediation, i.e. organization of peace in communication among people, in liberal peace management, which is process of organization and development of peaceful life by nonviolent means. Liberal peace management through mediation in private and public contexts maintains dialogue, negotiations, and decision-making ensuring maximum autonomy of the parties to achieve agreements between people and voluntary compliance with the agreements. As a peaceful way of dispute settlement, liberal peace management through mediation helps to build peace within and between societies ensuring the right of everyone to enjoy just and prosperous peace free from fear and want, as urges 2016 Declaration on the Right to Peace.
У автономно-процесуальній моделі права, запропонованій автором, право розглядається як порядок буття, заснований на процесуальних правилах. Відтак, неправом є позапроцесуальне, невпорядковане (не абсолютно, а відносно конкретного процесу)... more
У автономно-процесуальній моделі права, запропонованій автором, право розглядається як порядок буття, заснований на процесуальних правилах. Відтак, неправом є позапроцесуальне, невпорядковане (не абсолютно, а відносно конкретного процесу) буття. Парадигма цієї моделі передбачає визнання процесуальної сутності права та автономії правових процесів і їх елементів. Неправо виступає джерелом права, оскільки у правовому процесі та складових (допоміжних) процесах воно вивчається на предмет закономірностей і правомірності, виявляється стихійний порядок і встановлюється правовий порядок.

Шеляженко Ю. Неправо як джерело права: від парадоксів до автономно-процесуальної моделі. Фундаментальні проблеми юриспруденції II. Право і неправо: Тези доповідей Всеукраїнського круглого столу (18-19 вересня 2020 року) / уклад.: С. Максимов, Н. Сатохіна. Харків: Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Національна академія правових наук України, 2020. С. 111-115.
Research Interests:
The article traces historical development, doctrine, and impact of constitutional review in Ukraine related to matters of social justice. It is shown that international review of Ukraine's reports on observance of human rights obligations... more
The article traces historical development, doctrine, and impact of constitutional review in Ukraine related to matters of social justice. It is shown that international review of Ukraine's reports on observance of human rights obligations indicated a low level of compliance during the absence of independent constitutional review by the judiciary. After the establishment of the constitutional review, the compliance was improved against all doubts, whether socioeconomic rights are justiciable in the Ukrainian context, and whether the judges are empowered enough to reshape authoritarian policies. Constitutional Court of Ukraine developed a doctrine of social justice based on the values of the rule of law, liberty, and equality, founding a pragmatic balance between the imperatives of individual freedom and economic security. In legal reasoning, judges implemented ideas of the human-centered state and personal autonomy in civil society, close to liberal democratic views, expressed by framers of the Constitution of Ukraine.
Актуальність дослідження зумовлена світовою дискусією про свободу досліджень в умовах трансформації методів оцінки ефективності науки, фінансування та організації досліджень, а також українським контекстом освітньої реформи. Метою статті... more
Актуальність дослідження зумовлена світовою дискусією про свободу досліджень в умовах трансформації методів оцінки ефективності науки, фінансування та організації досліджень, а також українським контекстом освітньої реформи. Метою статті є дослідження міжнародно-правового стандарту особистої автономії у науковому житті та академічній культурі, його значення для розвитку глобального науково-технічного співробітництва України. Методи аналізу та синтезу застосовані для вивчення правових відносин та нормативних гарантій особистої автономії в академічній культурі та науковому співробітництві. Метод порівняння застосовано для виявлення спільних та відмінних проблем розвитку особистої автономії науковців в Україні та світі. Відповідно до висновків дослідження, міжнародно-правовий стандарт особистої автономії в академічній культурі та науковому співробітництві передбачає прагнення індивідуальної й інституційної самостійності та відповідальності в пошуку та передачі знань, вимагає поваги до свободи наукових досліджень, академічного спілкування та вираження поглядів. Цей стандарт пов’язаний із людською гідністю, метою освітньої системи досягти здатності людини контролювати власне життя, бути успішним і щасливим громадянином у демократичному інформаційному суспільстві. Загрозами особистій автономії науковців є академічна недоброчесність, монополізм, патерналізм, формалізм та бюрократизм, що долаються шляхом самоорганізації вчених. Новий Закон України «Про освіту» створює інструменти для боротьби з академічною недоброчесністю, дозволяє проявляти ініціативу для удосконалення науки та освіти, хоча підзаконними актами все ще нав'язуються спірні стандарти якості науки, наприклад, вимога наявності публікацій у періодичних виданнях, індексованих наукометричними базами Scopus чи Web of Science, для присвоєння вчених звань. Українська академічна культура потребує оновлення, щоб підняти рівень наукових досліджень і створити основу конкурентоспроможної інноваційної економіки. Необхідно розбудовувати українську інфраструктуру наукової інформації, вітчизняні академічні видавництва, системи індексації та бібліотеки, посилювати правові гарантії особистої автономії, підтримувати проекти міжнародного науково- технічного співробітництва, впровадження наукових розробок у економіці та суспільному житті. Значимість дослідження полягає в тому, що проведений аналіз дозволив сформулювати пропозиції і прогнози щодо прагматичної лібералізації наукового життя в Україні.
The jurisprudence experiences profound transitions in Ukraine and worldwide. Legal systems are changing, influenced by economic, political, and social factors. There are conservative, revolutionary, and evolutionary trends arising in law... more
The jurisprudence experiences profound transitions in Ukraine and worldwide. Legal systems are changing, influenced by economic, political, and social factors. There are conservative, revolutionary, and evolutionary trends arising in law practice and legal thought. The most promising tendency is evolutionary jurisprudence that keeps no illusions of eternal laws and momentarily made changes. In evolutionary jurisprudence, morality as the beliefs about the good and the evil, ethics as the philosophy of rules, and law as the science of fair judgments are considered to be three historical stages of the development of legal knowledge. The evolution of legal thinking leads to the development of an autonomous processual (pragmatic) model of law, along with known models of authoritative command, the social contract, and procedural justice. In the autonomous processual model, the rule of law and the reality are united: the law is inalienable from life. The law is essentially the rule that realizes itself: laws of nature are repeating by objects of experiments, human laws are performing by subjects of legal culture. Laws of nature should be recognized as legal norms with the further establishment of the rule of law in the sphere of science. Valid methods of legal processes research must take into account autonomy of these processes and autonomy of their elements, individual regularities of their existence, practical knowledge of the autonomy of matter and the autonomy of will, as well as dynamic nature of legal processes. Personal autonomy allows the human, organization, or artificial intelligence to change the status quo by reasonable judgments and actions based on the internal logic of the legal process, which links the actions with consequences. Legal progress in the autonomous processual model overcomes the static bias, the alienation of elements from the system and subsystemic erosion of justice. The law as a fair form of freedom allows each person to be an agent of the rule of law in own sphere of competence, saving law enforcement resources, refusing to absolutize coercion, invalidating obsolete and unrealistic norms. Evolutionary balancing of freedom and responsibility, of rights and duties, creates the legal environment, safe and favorable for the successful life and human development.

Sheliazhenko, Yurii. "Autonomous Processual Model of Law." Philosophy of Law and General Theory of Law, no. 1 (2019): 91-111.

Юриспруденція в Україні та в усьому світі переживає трансформації. Відбуваються глибокі зміни правових систем під впливом економічних, політичних і соціальних факторів. Існують консервативні, революційні та еволюційні напрямки правотворчості та праворозуміння. Найбільш перспективним напрямком є еволюційна юриспруденція, вільна від ілюзій незмінності права та одномоментних переворотів. У еволюційній юриспруденції мораль як віра в добро і зло, етика як філософія правил і право як наука про справедливі судження вважаються трьома історичними стадіями розвитку юридичних знань. Еволюція праворозуміння веде до розробки автономно-процесуальної (прагматичної) моделі права поряд з відомими моделями владної вказівки, суспільного договору, справедливого процесу. У цій моделі сила закону бачиться в єдності з реальністю, невідчужуваності права від життя. Закон в принципі є правилом, яке реалізується саме по собі: закони природи повторюються об’єктами експериментів, людські закони творяться суб’єктами правової культури. Закони природи слід визнати нормами права з перспективою встановлення верховенства права в сфері науки. Методичною передумовою добросовісного дослідження правових процесів є визнання автономії цих процесів та їх елементів, індивідуальних закономірностей їх існування, пізнаної на практиці автономії волі та автономії матерії, а також динамічної природи правових процесів. Особиста автономія дозволяє людині, організації або штучному інтелекту розумними судженнями та діями міняти status quo на основі внутрішньої логіки правового процесу, що пов’язує дії із наслідками. Правовий прогрес у автономно-процесуальній моделі долає статичність, відчуженість елементів від системи і підсистемну нівеляцію верховенства права. Право як справедлива форма свободи дозволяє кожній особі бути агентом верховенства права в своїй сфері компетенції, заощаджуються ресурси правозастосування, відкидається абсолютизація примусу, визнаються недійсними застарілі та нереалістичні норми. Еволюційне балансування свободи та відповідальності, прав і обов’язків створює безпечне, сприятливе для життя та розвитку людини правове середовище.

Шеляженко, Юрій. "Автономно-процесуальна модель права." Філософія права і загальна теорія права. № 1. 2019. С. 91-111.

Юриспруденция в Украине и во всем мире переживает трансформации. Происходят глубокие изменения правовых систем под влиянием экономических, политических и социальных факторов. Существуют консервативные, революционные и эволюционные направления в правотворчестве и правопонимании. Наиболее перспективным направлением является эволюционная юриспруденция, свободная от иллюзий неизменности права и одномоментных переворотов. В эволюционной юриспруденции мораль как вера в добро и зло, этика как философия правил и право как наука о справедливых суждениях считаются тремя историческими стадиями развития юридических знаний. Эволюция правопонимания ведет к разработке автономно-процессуальной (прагматической) модели права наряду с известными моделями властного предписания, общественного договора, справедливого процесса. В этой модели сила закона видится в единстве с реальностью, неотчуждаемости права от жизни. Закон в принципе является правилом, которое реализуется само собой: законы природы повторяются объектами экспериментов, человеческие законы творятся субъектами правовой культуры. Законы природы следует признать нормами права с перспективой установления верховенства права в сфере науки. Методической предпосылкой добросовестного исследования правовых процессов является признание автономии этих процессов и их элементов, индивидуальных закономерностей их существования, познанной на практике автономии воли и автономии материи, а также динамической природы правовых процессов. Личная автономия позволяет человеку, организации или искусственному интеллекту разумными суждениями и действиями менять status quo на основе внутренней логики правового процесса, связывающего действия с последствиями. Правовой прогресс в автономно-процессуальной модели преодолевает статичность, отчужденность элементов от системы и подсистемное нивелирование верховенства права. Право как справедливая форма свободы позволяет каждому человеку быть агентом верховенства права в своей сфере компетенции, экономятся ресурсы правоприменения, исключается абсолютизация принуждения, признаются недействительными устаревшие и нереалистичные нормы. Эволюционное балансирование свободы и ответственности, прав и обязанностей создает безопасную, благоприятную для жизни и развития человека правовую среду.

Шеляженко, Юрий. "Автономно-процессуальная модель права." Философия права и общая теория права. № 1. 2019. С. 91-111.
Academic autonomy as institutional and individual self‐determination in the sphere of education and scientific research faces a wide scope of challenges, caused by the fundamental changes in the life of contemporary society. Both primary... more
Academic autonomy as institutional and individual self‐determination in the sphere of education and scientific research faces a wide scope of challenges, caused by the fundamental changes in the life of contemporary society. Both primary and secondary schools expected to provide knowledge and training, necessary for human development, respecting choices of students and their parents. High expectations for the quality of curriculum and the impact of science are prescribed by modern standards of the human economy, unifying the global world. Such expectations are often reflected in legislation, policies, and regulations imposed in reaction to activities of different pressure groups, blaming teachers, scholars, and universities for the lack of sufficient integrity and capacity to satisfy public demand. Measures to defend academic autonomy (particularly, in legal studies) are proposed, such as socialization and popularization of education and science, public discussion of knowledge policies, interdisciplinary research and training targeted to solve practical problems of public interest, and strengthening critical thinking with a deeper usage of mathematical methods.

Sheliazhenko, Yurii. "Academic autonomy and perspectives of interdisciplinary research: mathematical analysis of law." Scientific Papers of the Witelon State University of Applied Sciences in Legnica 32, no. 3 (September 2019): 155-62.
The paper exposes some forms of legal nihilism challenging the rule of law, such as disrespect of human dignity empowered by choice of technologies of life and work in the digital age, ignorance of rules of the functioning of... more
The paper exposes some forms of legal nihilism challenging the rule of law, such as disrespect of human dignity empowered by choice of technologies of life and work in the digital age, ignorance of rules of the functioning of informational technologies (IT) and undervaluation of independence of the artificial intelligence (AI).

Досліджено деякі форми правового нігілізму, неприйнятного у правовій державі, такі, як неповага до людської гідності, посиленої вибором нових засобів життя і праці в цифрову епоху, відкидання закономірностей функціонування інформаційних технологій та самостійності штучного інтелекту. Див. також презентацію: https://www.academia.edu/37924924/

Шеляженко Ю.В. Ігнорування особистої автономії у інформаційних відносинах як форма правового нігілізму. Матеріали науково-практичної конференції “ІТ-право: проблеми і перспективи розвитку в Україні” (м. Львів, 07 грудня 2018 р.). С. 149-156. URL: http://aphd.ua/publication-420/

Sheliazhenko Y. Neglection of personal autonomy in informational affairs as a form of legal nihilism. Proceedings of the conference "IT-Law: problems and perspectives of development in Ukraine" (Lviv, 07 December 2018). Pp. 149-156.
Research Interests:
It is argued that valid research in the field of law must recognize the autonomy of legal processes and their elements, active (subjects of law) and passive (objects of law). Аргументовано, що достовірне дослідження у сфері права має... more
It is argued that valid research in the field of law must recognize the autonomy of legal processes and their elements, active (subjects of law) and passive (objects of law).

Аргументовано, що достовірне дослідження у сфері права має визнавати автономію правових процесів і їх елементів, активних (суб'єктів права) і пасивних (об'єктів права). Див. також презентацію: https://www.academia.edu/37836350/

Шеляженко Ю. Визнання автономії об’єктів та суб’єктів права як методична передумова теоретико-правових досліджень // Матеріали VІII-их наукових читань, присвячених пам’яті академіка В. В. Копєйчикова. Київ: Національна академія внутрішніх справ, 2018. С. 247-249.

Sheliazhenko Y. Recognition of the autonomy of subjects and objects of law as a methodical requirement to legal research // Proceedings of the VІII scientific readings, dedicated to the memory of the academician Volodymyr Kopieichykov. Kyiv: National Academy of Internal Affairs, 2018. Pp. 247-249. URL: http://elar.naiau.kiev.ua/jspui/handle/123456789/13617
Research Interests:
In the conference paper and poster analyzed legislation and practices of the participation of students in self-governance of the University. As the representative of Ph.D. students at the Academic Council of KROK University, the author... more
In the conference paper and poster analyzed legislation and practices of the participation of students in self-governance of the University. As the representative of Ph.D. students at the Academic Council of KROK University, the author discussed possible ways to strengthen academic autonomy of early career academics in the context of rising ethical and institutional standards in the field of research and innovation.

У тезах та стендовій доповіді проаналізовано законодавство та практичні питання щодо участі студентів у самоврядуванні університету. Як представник аспірантів  у Вченій раді Університету КРОК, автор міркує про можливі шляхи посилення академічної автономії починаючих науковців в умовах підвищення етичних та інституційних стандартів у сфері досліджень та інновацій.

Шеляженко Ю.В. Участь студентів і аспірантів в управлінні університетом як гарантія академічної свободи. Стендова доповідь і тези, опубліковані в матеріалах Науково-практичній конференції "Актуальні питання сучасної науки та практики" (м. Київ, 15 листопада 2018 року).

Sheliazhenko Y. Participation of students in self-governance of the University as a guarantee of academic freedom. Poster presented at the conference "Actual issues of contemporary science and practice" (Kyiv, 15 November 2018) and the paper published in conference proceedings, URL: http://library.krok.edu.ua/ua/kategoriji/materiali-konferentsij/760-materialy-naukovopraktychnoi-konferentsii-aktualni-pytannia-suchasnoi-nauky-ta-praktyky-15-lystopada-2018
Research Interests:
A mathematical model of personal autonomy and legal equilibrium is proposed and illustrated by the rights and duties diagrams within containment theory framework, assuming that autonomous person, who directs and determines the course of... more
A mathematical model of personal autonomy and legal equilibrium is proposed and illustrated by the rights and duties diagrams within containment theory framework, assuming that autonomous person, who directs and determines the course of own life taking the costs and the benefits of own choices, is restrained from illegal and criminal behavior by inner and outer containment structure.

MSC-class: 93A30 (Primary), 91B50 (Secondary)

Cite as:
Sheliazhenko Y. Model of Personal Autonomy and Legal Equilibrium for Containment Theory in Criminology. Proceedings of VI Bogdan Vasylyshyn Conference on Nonlinear Analysis Problems (26-28 September 2018, Vasyl Stefanyk Precarpathian National University, Ivano-Frankivsk – Mykulychyn). Pp. 85-86.
Research Interests:
Ukraine's participation in globalization processes, such as European integration, creates a new agenda for legal scholars. New requirements for the effectiveness and socio-economic impact of scientific research are put forward. Modern... more
Ukraine's participation in globalization processes, such as European integration, creates a new agenda for legal scholars. New requirements for the effectiveness and socio-economic impact of scientific research are put forward. Modern standards of democratic science management, transparent evaluation, and financing of scientific research are implemented. In such circumstances, legal science must strengthen its institutional capacity, social and material capital and defend own academic autonomy by providing excellent analytics for the scientific provision of political and legal decisions. Participation of the Ukrainian nation in the globalization process requires the implementation of international standards of human rights, rule of law and peace-loving. Modern scientific policy based on the principles of effectiveness and impact of science, broad academic communication and interaction without borders, democratic management of scientific projects, rational planning, transparent evaluation and financing of scientific research. Strategically important, potentially beneficial analytical and legal research should be strengthened, first of all, respecting national and international research frameworks. Special attention needs to be paid to the development of information technologies that are already used by jurists, as well as courts, police, lawyers, prosecutors, detention facilities and other legal institutions in Ukraine. Ukrainian jurists have access to big data sources, such as Legislation of Ukraine database, the Unified State Register of Judgments and other public legal information systems, which allow profitable research, but in practice aren't used efficiently. For example, the Unified State Registry of Judgments allows to collect information about criminal careers and judicial proceedings, to build mathematical and computer models, to research ways for recidivism level decreasing and avoiding delays in delivering justice. Author's preliminary survey of a small sample of court decisions placed in the Unified State Registry of Judgments (50 random decisions of a random day) showed that the average length of criminal proceedings is 300 days and the average length of civil proceedings is 370 days. It is possible, in case of further funding, to create research group, to simulate the typical procedural path of the case in the court, to identify the causes of delays and to formulate proposals to change the procedural law, to save the money Ukraine must pay by the decisions of the European Court on Human Rights that found violations of the right to a fair trial. Prospective areas of future legal research are the economic analysis of law, statistical description, mathematical and computer modeling of legal procedures, analysis of big data, analysis and optimization of law-making and law enforcement in Ukraine.

Sheliazhenko Y. V. Perspective Problems for Legal Research and Analysis. Law Almanac of V.M.Koretsky Institute of state and law of National Academy of Sciences of Ukraine. 2018. № 9. С. 316-319.

Участь України у глобалізаційних процесах, таких як європейська інтеграція, обумовлює новий порядок денний для науковців-правників. Висуваються нові вимоги щодо ефективності та соціально-економічного впливу наукових досліджень, впроваджуються сучасні стандарти демократичного управління наукою, прозорого оцінювання  та фінансування наукових досліджень. В таких умовах юридична наука має укріплювати свою інституційну спроможність, соціальну та матеріальну базу, пропонувати якісну аналітику для наукового забезпечення політико-правових рішень і при цьому відстоювати свою академічну автономію. Необхідно приділити особливу увагу розвитку інформаційних технологій, які вже використовуються науковцями, як і судами, поліцією, адвокатурою, прокуратурою, пенітенціарною службою та іншими правовими інституціями в Україні. Перспективними напрямами розвитку досліджень є економічний аналіз права України, статистичний опис, математичне та комп’ютерне моделювання юридичних процедур, аналіз великих масивів інформації (big data), аналіз шляхів забезпечення ефективності правотворчості та правозастосування, а також вирішення задач, поставлених на національному і міжнародному рівні та забезпечених належним фінансуванням дослідницьких робіт. Серед важливих задач моделювання та оптимізації можна назвати аналіз злочинної кар’єри та профілактика рецидиву, аналіз юридичних процедур та шляху судового розгляду справи, аналіз вартості злочинності та порушень прав людини через похибки правових механізмів.

Шеляженко Ю. В. Перспективні напрями аналітично-правових досліджень. Альманах права. Київ: Інститут держави і права ім. В.М.Корецького Національної академії наук України, 2018. № 9. С. 316-319.
Research Interests:
This submission is prepared by the Coalition for Personal Autonomy to help the United Nations Committee on Economic, Social and Cultural Rights to compose "list of issues prior to reporting" (LOIPR), the response to which will constitute... more
This submission is prepared by the Coalition for Personal Autonomy to help the United Nations Committee on Economic, Social and Cultural Rights to compose "list of issues prior to reporting" (LOIPR), the response to which will constitute Ukraine’s report under article 16 of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights. The submission covers near hundred problems with implementation of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights with special attention to the problems of: human rights crisis and oppression of personal autonomy in Ukraine; lack of legal safeguards to protect rights guaranteed by the Covenant; lack of legal information and public dialogue on human rights issues; militarization of Ukrainian economy, society, culture, repressions against pacifists and conscientious objectors; unfair distribution of public goods; problems with the registration of religious organizations and discrimination of small religious groups; lack of access to higher education for prisoners and unemployment after serving a sentence; arbitrary deprivation of access to the profession of lawyer and threats of the monopoly of the Bar; poverty among working people; decline of patient autonomy in the mental health system; deprivation of language autonomy; governmental attacks on academic freedom, problems of financing and monopolistic assessment of the scientific research. Submission is published in the UN OHCHR database (country section Ukraine, document Info from Civil Society Organizations: Coalition for Personal Autonomy) at URL https://tbinternet.ohchr.org/_layouts/treatybodyexternal/SessionDetails1.aspx?SessionID=1264&Lang=en
Research Interests:
Це повідомлення підготовлене Коаліцією за особисту автономію на допомогу Комітету ООН з економічних, соціальних та культурних прав у розробці "списку питань для доповіді за спрощеною процедурою" (LOIPR), відповіді на які складатимуть... more
Це повідомлення підготовлене Коаліцією за особисту автономію на допомогу Комітету ООН з економічних, соціальних та культурних прав у розробці "списку питань для доповіді за спрощеною процедурою" (LOIPR), відповіді на які складатимуть доповідь України відповідно до статті 16 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права. Повідомлення охоплює близько сотні проблем із реалізацією Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права. Особлива увага приділяється таким проблемам: кризова ситуація з дотриманням прав людини і придушення особистої автономії; брак правових гарантій та механізмів реалізації передбачених Пактом прав; брак правової інформації та публічного діалогу з питань прав людини; мілітаризація української економіки, суспільства, культури, переслідування пацифістів та сумлінних відмовників від військової служби; несправедливий розподіл суспільних благ; проблеми з реєстрацією релігійних організацій та дискримінація малих релігійних груп; брак доступу до вищої освіти ув'язнених та проблеми із працевлаштуванням після відбуття покарання; свавільне позбавлення доступу до професії юриста і загрози монополії адвокатури; бідність серед працюючих; ігнорування автономії пацієнта у системі охорони психічного здоров'я; позбавлення мовної автономії; урядовий наступ на академічну свободу, недостатнє фінансування та монополістичне оцінювання наукових досліджень. Повідомлення опубліковане англійською мовою у базі даних УВКПЛ ООН (розділ Ukraine, документ Info from Civil Society Organizations: Coalition for Personal Autonomy) за адресою https://tbinternet.ohchr.org/_layouts/treatybodyexternal/SessionDetails1.aspx?SessionID=1264&Lang=en
Research Interests:
Iterative model is proposed for personal and group autonomy of two charitable agents donating equal parts of own wealth to reduce the inequality gap. It is proved that charity leads to equality and personal autonomy is more effective than... more
Iterative model is proposed for personal and group autonomy of two charitable agents donating equal parts of own wealth to reduce the inequality gap. It is proved that charity leads to equality and personal autonomy is more effective than group autonomy.

MSC-class: 93A30 (Primary), 91B15 (Secondary)

Cite as:
Sheliazhenko Y. Two-Agent Model of Personal and Group Autonomy in Distributive Justice. Modern Problems of Mathematics and its Application in Natural Sciences and Information Technologies (FMI50): Conference Proceedings. 2018, Chernivtsi. P. 131.
Research Interests:
Implementation of the autonomy of will in legal relations through information technologies leads to the origination of new forms of individuality and interests, in particular, the artificial ones outside of the established approaches to... more
Implementation of the autonomy of will in legal relations through information technologies leads to the origination of new forms of individuality and interests, in particular, the artificial ones outside of the established approaches to legal regulation. Modern information technologies offer new opportunities for the exercise and protection of human rights and for cryptographic security of human privacy, but they also may become the tools used to commit offenses. Automatic decision-making simplifies legal procedures, but unfair algorithms impose inequality, exclusion and oppression. The purpose of this article is to explore the concept of personal autonomy in IT- law and to make a forecast of its prospects, to describe the existing and necessary legal guarantees of individual self-control in the digital age. The analysis of the practice of the US Supreme Court, the European Court of Human Rights and the European Court of Justice demonstrates that administration of justice in the context of IT-expansion into legal relations creates the need to maintain the balance of rights and obligations, to adapt the existing legal mechanisms to new realities and apply the fundamental principles of law with a view to developing the legal mechanisms under the conditions when the old legal technologies are no longer able to efficiently facilitate the establishment of the rule of law. One of the specific features of personal autonomy in the IT-law is the variability and unprecedented nature of its manifestations, and this requires that new legal mechanisms be created for the establishment of the rule of law based on the subsidiarity of law enforcement, trust and non-interference with the autonomous social relations in the IT-field, except for cases when it is required by law, for example, in case a person is unable to avoid obvious threats or solve problems and conflicts. Given the increasing significance of robots (i.e. machines automatically working in the interests of humans) in the life of civilized society and the successful development of artificial intelligence able to make independent decisions with regard to legal relations, a need arises to consider the possibility of recognizing the constitutional rights of robots, in particular, the rights to existence, proper operation and protection under law which are linked to the duties of robots to serve humans. It is necessary to take care not only of the responsibility of humans for their robots and of robots for illegal operation, for example, in the form of deactivation, but also to ensure that the software of intelligent machines incorporates technical guarantees of legitimate operation and ethical prerequisites like the three laws of A. Azimov’s robotics, which should be an integral part of the machine’s system for independent decision-making and artificial personal autonomy, i. e. Legal autonomy of artificial intelligence. In this context, the criteria of legal capacity of artificial intelligence may be established by law and applied by courts and law enforcement agencies, if necessary, with the involvement of artificial intelligence experts for the purpose of addressing the issue of a robot’s forced deactivation, similarly to a forensic psychiatric expert examination to check the criminal delictual dispositive capacity and civil legal capacity of an individual.

Sheliazhenko Y. Personal Autonomy in the Information Technology Law // Law of Ukraine. 2018. 3: 183-200.

https://pravoua.com.ua/en/store/pravoukr/pravo_2018_3/pravo_2018_3_s11/

Реалізація автономії волі в правових відносинах завдяки інформаційним технологіям зумовлює появу нових форм індивідуальності та інтересів, зокрема штучних, за межами усталених підходів до правового регулювання. Сучасні інформаційні технології створюють нові можливості реалізації та захисту прав людини, криптографічного забезпечення безпеки приватного життя людини, однак стають також інструментами вчинення правопорушень. Автоматичне прийняття рішень спрощує юридичні процедури, але несправедливі алгоритми насаджують нерівність, відчуження та гноблення. Метою статті є з’ясування змісту поняття особистої автономії у сфері IT-права та прогнозування його перспектив, опис існуючих і необхідних правових гарантій індивідуального самоконтролю в цифрову епоху. Аналіз практики Верховного Суду США, Європейського суду з прав людини та Європейського Суду справедливості показує, що здійснення правосуддя в умовах експансії інформаційних технологій у правові відносини потребує збереження усталеної рівноваги прав та обов’язків, пристосування існуючих правових механізмів до нових реалій, застосування фундаментальних принципів права для розвитку правових механізмів тоді, коли старі правові технології вже не допомагають ефективно утверджувати верховенство права. Специфікою особистої автономії у праві інформаційних технологій є мінливість і безпрецедентність її проявів, що вимагає створення нових правових механізмів для утвердження верховенства права на основі субсидіарності правозастосування, довіри та невтручання в автономні суспільні відносини у сфері інформаційних технологій за винятком випадків правомірної необхідності, наприклад, у разі нездатності осіб уникати очевидних загроз, вирішувати проблеми і конфлікти. Враховуючи зростаюче значення роботів (тобто машин, які автоматично працюють в інтересах людей) у житті цивілізованого суспільства та успішні розробки штучного інтелекту, здатного приймати самостійні рішення у правових відносинах, слід розглянути можливість визнання конституційних прав роботів, зокрема, прав на існування, належне функціонування, захист законом, пов’язаних із обов’язками роботів служити людям. Необхідно не тільки подбати про відповідальність людей за своїх роботів та відповідальність роботів за протиправне функціонування, наприклад, у формі деактивації, а й включати у програмне забезпечення розумних машин технічні гарантії правомірного функціонування, етичні передумови на зразок трьох законів роботехніки А. Азімова, що мають бути невід’ємною частиною системи прийняття машиною самостійних рішень, штучної особистої автономії, тобто правової автономії штучного інтелекту. При цьому критерії правосуб’єктності штучного інтелекту можуть бути встановлені законодавством і застосовуватися судами та правоохоронними органами, за необхідності, із залученням фахівців зі штучного інтелекту для вирішення питання примусової деактивації робота, подібно до проведення судово-психіатричної експертизи для перевірки кримінальної деліктоздатності та цивільної дієздатності фізичної особи.

Шеляженко Ю.В. Особиста автономія у праві інформаційних технологій // Право України. 2018. № 3. С. 183-200.

https://pravoua.com.ua/ua/store/pravoukr/pravo_2018_3/pravo_2018_3_s11/
Необхідно створити наукову інфраструктуру, в якій кожній дослідницькій групі буде нескладно за наявності базових навичок виграти приватний чи публічний грант на свої дослідження. Шеляженко Ю. Проблеми економічної безпеки наукових... more
Необхідно створити наукову інфраструктуру, в якій кожній дослідницькій групі буде нескладно за наявності базових навичок виграти приватний чи публічний грант на свої дослідження.

Шеляженко Ю. Проблеми економічної безпеки наукових досліджень // Управління системою економічної безпеки: від теорії до практики. Тези доповідей та повідомлень учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції (1 червня 2018 р.). Упорядник І.О.Ревак. Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2018. С. 191-194.
Research Interests:
Personal autonomy as a system of individual rights and freedom to choose own way of life is one of the basic principles of criminal law, commonly interpreted as person's capacity to act independently and take responsibility for own... more
Personal autonomy as a system of individual rights and freedom to choose own way of life is one of the basic principles of criminal law, commonly interpreted as person's capacity to act independently and take responsibility for own actions, as well as free will and freedom of choice. European Court of Human Rights usually emphasize principle of personal autonomy to demand respect for human liberty, for example, victim rights protection even in case of uncommon behavior, avoiding forced self-incrimination of suspect, assuring individual right to defend or represent himself or herself before the court in person or through lawyer of own choice, etc. Legal guarantees of personal autonomy in the criminal process, prescribed in the chapter "Principles of criminal proceedings" of the Criminal Procedure Code of Ukraine, are indirect and, therefore, are not sufficiently effective. Also, it leaves unresolved issue of interventions in the criminal process, e.g. at public hearing, taken by autonomous agents (counteragents) such as activists, journalists, paralegals, private detectives, pressure groups, human rights defender organizations, etc. In this regard, it is proposed to amend criminal procedure law to include personal autonomy into principles of criminal proceedings and prescribe that the court or investigating judge by the application of concerned person or by own initiative makes a motivated decision to ensure respect for personal autonomy, judging as lawful or unlawful concrete practices of personal autonomy, related to criminal proceedings, also establishing lawful ways to realize rights, duties and interests for free choice of the person.

Sheliazhenko Y, Tarasova I. Legal Guarantees of Personal Autonomy in Criminal Procedure. Herald of Criminal Justice, 4 (2017), Pp 94-101.

Особиста автономія як система суб’єктивних прав та свобода вибору правових засобів їх реалізації відноситься до основних принципів кримінального права, матеріального та процесуального, і трактується як здатність особи діяти самостійно та відповідати за свої дії, а також свобода волі та свобода вибору. Європейський Суд з прав людини застосовує принцип особистої автономії, підкреслюючи повагу до індивідуальності та волевиявлення людини, наприклад, неприпустимість відмови у захисті прав потерпілого через нетипову поведінку, жорстокий примус підозрюваного до зізнання, позбавлення особи можливості самостійно захищати себе в суді чи скористатися послугами юриста на свій вибір, тощо. Правові гарантії особистої автономії у кримінальному процесі, визначені у главі "Засади кримінального провадження" Кримінального процесуального кодексу України, є непрямими і тому недостатньо ефективними. Окрім того, залишається неврегульованим питання інтервенції у кримінальний процес, зокрема, через його гласність, автономних агентів (контрагентів), таких як активісти, журналісти, параюристи, приватні детективи, групи тиску, правозахисні організації, тощо. У зв’язку з цим пропонується доповнити кримінально-процесуальний закон нормою про визнання особистої автономії однією із засад кримінального провадження, а також передбачити, що суд або слідчий суддя за власною ініціативою або за заявою зацікавленої особи може винести мотивовану ухвалу про забезпечення поваги до особистої автономії, в якій визнати правомірними чи протиправними конкретні прояви особистої автономії у зв’язку з кримінальним провадженням, встановити правомірні способи реалізації прав, обов’язків та інтересів на вибір особи.

Шеляженко Ю.В., Тарасова І.В. Правові гарантії особистої автономії у кримінальному процесі // Вісник кримінального судочинства. 2017. № 4. С. 94-101.

Личная автономия, как система субъективных прав и свобода выбора правовых средств их реализации, относится к основным принципам уголовного права, материального и процессуального, и трактуется, как способность лица действовать самостоятельно и отвечать за свои действия, а также свобода воли и свобода выбора. Европейский Суд по правам человека применяет принцип личной автономии, подчеркивая уважение к индивидуальности и волеизъявлению человека, например, признавая противоправность отказа в защите прав потерпевшего из-за нетипичного поведения, жестокого принуждения подозреваемого к признанию вины, лишения лица возможности самостоятельно защищать себя в суде или воспользоваться услугами юриста по своему выбору. Правовые гарантии личной автономии в уголовном процессе, предписанные в главе "Основы уголовного производства" Уголовного процессуального кодекса Украины, являются косвенными и потому недостаточно эффективными. Остается неурегулированным и вопрос интервенции в уголовный процесс, в т.ч. из-за его гласности, автономных агентов (контрагентов), таких как активисты, журналисты, параюристы, частные детективы, группы влияния, правозащитные организации. В связи с этим, предлагается дополнить уголовно-процессуальный закон нормой о признании личной автономии одной из основ уголовного производства, а также предусмотреть право суда по собственной инициативе или по заявлению заинтересованного лица вынести мотивированное определение об обеспечении уважения к личной автономии. В таком определении могут признаваться правомерными или противоправными конкретные проявления личной автономии в связи с уголовным производством, устанавливаться правомерные способы реализации прав, обязанностей и интересов на выбор лица.

Шеляженко Ю.В., Тарасова И.В. Правовые гарантии личной автономии в уголовном процессе // Вестник уголовного судопроизводства. 2017. № 4. С. 94-101.
Research Interests:
Судова реформа в Україні, декларативно обґрунтована добрими намірами реалізувати принцип правовладдя та гарантувати людське право на справедливий суд, у її нормативному регулюванні та практичній реалізації не завжди відповідає ідеалам... more
Судова реформа в Україні, декларативно обґрунтована добрими намірами реалізувати принцип правовладдя та гарантувати людське право на справедливий суд, у її нормативному регулюванні та практичній реалізації не завжди відповідає ідеалам розумності та демократизму. Нечіткість окремих новацій у процесуальному праві можна пояснити не тільки уникненням консультацій з правничою громадськістю перед їх запровадженням, але й розрахунком розробників реформи проясняти зміст відповідних новел на подальших платних тренінгах для обраних юристів-практиків, що вкупі зі спірним закріпленням монополії адвокатури на конституційному рівні може свідчити про посилення корупційного, політичного та олігархічного тиску на правосуддя за лаштунками реформ.

Юрій Шеляженко, ‘Необхідність економічного аналізу реформи правосуддя та новел процесуального права’ в Л Москвич та ін (ред), Актуальні проблеми судового права: матеріали міжнародної науково-практичної конференції (Харків, 23 квітня 2018 року, Право 2018)
Research Interests:
Запропоновано низку мислених експериментів для демонстрації явища особистої автономії та її еволюції. Особиста автономія є основою індивідуальної свободи в демократичному суспільстві, однією з основних категорій філософії права як форми... more
Запропоновано низку мислених експериментів для демонстрації явища особистої автономії та її еволюції. Особиста автономія є основою індивідуальної свободи в демократичному суспільстві, однією з основних категорій філософії права як форми свободи та фундаментальним принципом сучасного конституційного права. Для аналізу проявів автономії традиційно застосовуються мислені (уявні) експерименти. Наприклад, Іммануїл Кант у праці "Критика практичного розуму" для узгодження свободи волі із загальним благом пропонував, керуючись суверенітетом розуму, перевіряти моральність того чи іншого волевиявлення шляхом мисленого експерименту, а саме: спробувати уявити собі, чи було б добре, якщо б усі здійснювали подібне волевиявлення.

Шеляженко Ю. (2017). Мислені експерименти для виявлення особистої автономії у правовій свідомості. Проблеми та перспективи формування правової культури в контексті сучасних соціально-економічних процесів : збірник тез доповідей учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Черкаси, 23-24 листопада 2017 року, Східноєвропейський університет економіки і менеджменту. С. 19-21.
Research Interests:
The paper describes historical process of evolution of personal autonomy legal culture, responsible human freedom, personal being source of own law. It showed that some forms of personal autonomy developed in every legal system.... more
The paper describes historical process of evolution of personal autonomy legal culture, responsible human freedom, personal being source of own law. It showed that some forms of personal autonomy developed in every legal system.

Sheliazhenko Y. (2017). Evolution of Personal Autonomy in the Legal History. Legal Annals of KROK University. Vol. 25. Pp. 101-112.

В статье описан исторический процесс становления правовой культуры личной автономии, ответственной свободы человека, персонального бытия источником собственного права. Показано, что в каждой из правовых систем развиваются определенные формы личной автономии.

Шеляженко Ю. В. (2017). Развитие личной автономии в истории права. Правовой вестник Университета КРОК. № 25. С. 101-112.

У статті описується історичний процес становлення правової культури особистої автономії, відповідальної свободи людини, персонального буття джерелом власного права. Показано, що у кожній з правових систем розвиваються певні форми особистої автономії.

Шеляженко Ю. В. (2017). Розвиток особистої автономії в історії права. Правничий вісник Університету КРОК. № 25. С. 101-112.
Research Interests:
In the article was examined recognition of personal autonomy in the practice of the European Court of Human Rights in the aspects of legal personality, legal status and law enforcement. In view of precedents was revealed autonomous... more
In the article was examined recognition of personal autonomy in the practice of the European Court of Human Rights in the aspects of legal personality, legal status and law enforcement. In view of precedents was revealed autonomous meaning of human rights and limits of the autonomous will, recognized by court.

Sheliazhenko Y. (2017). Personal autonomy in European Court of Human Rights case-law. Legal Annals of KROK University. Vol. 26. Pp. 118-126.

В статье исследуется признание личной автономии в практике Европейского Суда по правам человека в аспекте правосубъектности, правового статуса и правоприменения. На прецедентах показано автономное значение прав человека и пределы правового волеизъявления в понимании суда.

Шеляженко Ю. В. (2017). Личная автономия в практике Европейского Суда по Правам Человека. Правовой вестник Университета КРОК. № 26. С. 118-126.

У статті досліджується визнання особистої автономії у практиці Європейського Суду з прав людини у аспекті правосуб’єктності, правового статусу та правозастосування. На прецедентах показане автономне значення прав людини та межі правового волевиявлення у розумінні суду.

Шеляженко Ю. В. (2017). Особиста автономія у практиці Європейського Суду з прав людини. Правничий вісник Університету КРОК. № 26. С. 118-126.
Research Interests:
Sheliazhenko, Yurii. (2017). Autonomous Meaning of the Rule of Law. Law Almanac. No 8. Pp. 292-295. In the paper described autonomous meaning of the rule of law as a principle which can be applied in the legal relations of any subject of... more
Sheliazhenko, Yurii. (2017). Autonomous Meaning of the Rule of Law. Law Almanac. No 8. Pp. 292-295.

In the paper described autonomous meaning of the rule of law as a principle which can be applied in the legal relations of any subject of law, not only the state. The rule of law, in autonomous meaning, is principle that all law subjects should recognize the right of everyone to realize own interests and take available benefits, should avoid confrontation and conflicts of interest in all legal relations, and should be bound by rules (laws), accepted and defined by them, taking effect (generally) in the future, using for judgment about justice, for identifying violations of the law and measuring just liability. The rule of law for the person, so as for the state, is a priority of following the law in its activities, the exercise of personal autonomy, which is a scope of subjective rights and freedom to choose legal ways to implement own interests. Ukraine's commitment to the ideal of the rule of law requires a review of positivist norms of current legislation. It seems to be necessary to amend Articles 8 and 92 of the Constitution of Ukraine, to proclaim that common responsibility of the state and the entire Ukrainian people is realizing rule of law and inalienable natural human rights, in the scope constituted personal autonomy as the right to all that corresponds with person's self-conception and legitimate interests. The advantage of autonomous meaning of the rule of law is that rule of law on the basis of personal autonomy is provided not only by the state but by all the people and by each of the law subjects.


Шеляженко, Юрий. (2017). Автономное значение верховенства права. Альманах права. № 8. С. 292-295.

Установлено автономное значение верховенства права как принципа, которым может руководствоваться в правовых отношениях любой субъект права, а не только государство. Автономное значение верховенства права состоит в том, что все субъекты права признают право каждого отстаивать собственные интересы и пользоваться доступными благами, избегают конфронтации и конфликтов интересов, во всех правовых отношениях придерживаются признанных и определенных ими норм (законов), как правило, предварительно провозглашенных, на основании которых осуществляется суждение о справедливости (правосудие), выявляются факты нарушения прав и устанавливается ответственность для восстановления справедливости. Верховенством права для каждого лица, как и для государства, является приоритет соблюдения закона в своем волеизъявлении, осуществлении личной автономии, которая является совокупностью субъективных прав и свободой выбора правовых средств реализации интересов субъекта права. Стремление Украины к идеалу правового государства требует пересмотра позитивистских норм действующего законодательства. В частности, целесообразно внести изменения в ст. ст. 8, 92 Конституции Украины, указав, что обеспечение верховенства права и прав человека является обязанностью государства и всего украинского народа, что права человека являются естественными и неотчуждаемыми и в совокупности составляют личную автономию, то есть право на все, что соответствует самоопределению и правомерным интересам лица. Преимущество автономного значения верховенства права состоит в том, что верховенство права на основе личной автономии обеспечивается не только силами государства, но и силами всего народа, каждого из субъектов права.


Шеляженко, Юрій (2017). Автономне значення верховенства права. Альманах права. № 8. С. 292-295.

З’ясовано автономне значення верховенства права як принципу, яким може керуватися у правових відносинах будь-який суб’єкт права, а не тільки держава. Автономне значення верховенства права полягає в тому, що усі суб’єкти права визнають право кожного відстоювати власні інтереси та користуватися доступними благами, уникають конфронтації та конфліктів інтересів, в усіх правових відносинах дотримуються визнаних та визначених ними норм (законів), як правило, попередньо проголошених, на основі яких здійснюється розсуд про справедливість (правосуддя), виявляються факти порушення права і встановлюється відповідальність для відновлення справедливості. Верховенством права для особи, як і для держави, є пріоритет дотримання закону в своєму волевиявленні, здійсненні особистої автономії, яка є сукупністю суб’єктивних прав і свободою вибору правових засобів реалізації інтересів суб’єкта права. Наближення України до ідеалу правової держави вимагає перегляду позитивістських норм діючого законодавства. Зокрема, доцільно внести зміни ст. ст. 8, 92 Конституції України, якими встановити, що забезпечення верховенства права і прав людини є обов’язком держави і всього Українського народу, що права людини є природними та невідчужуваними і у сукупності складають особисту автономію, тобто право на все, що відповідає самовизначенню та правомірним інтересам особи. Перевага автономного значення верховенства права полягає в тому, що верховенство права на засадах особистої автономії забезпечується не тільки силами держави, але й силами всього народу та кожного з суб’єктів права.
Research Interests:
Право на справедливий суд потребує процесуальних гарантій поваги до індивідуальних свобод, заохочення гідної правової позиції та запобігання негідній. Розвиток справедливого та ефективного судового процесу в Україні потребує скорочення... more
Право на справедливий суд потребує процесуальних гарантій поваги до індивідуальних свобод, заохочення гідної правової позиції та запобігання негідній. Розвиток справедливого та ефективного судового процесу в Україні потребує скорочення ритуальних складових процесу на зразок розлогого цитування законодавства, заміни формалістичного вживання багатослівних законодавчих фраз на лаконічні, чіткі та дохідливі формули вираження і розсуду правових позицій. Необхідно посилити гарантії автономії суду та сторін у ствердженні власної правової позиції та автономії публіки (вільних слухачів) при відвідуванні судових засідань, сформувати реалістичне бачення кола учасників судового процесу з повною повагою до прав публіки, активістів та преси спостерігати за процесом та виражати правову позицію суспільства у резонансних справах.

Шеляженко Ю. (2017) Проблеми забезпечення особистої автономії у праві на справедливий суд. Актуальні питання реформування процесуального законодавства в Україні: збірник тез Всеукраїнської науково-практичної конференції (1 грудня 2017 року, Київський національний університет імені Тараса Шевченка). 43-45.
Research Interests:
In the research of scientific journal autonomy described academic freedom to establish own publishing cycle according to contemporary standards. У тезах представлені результати дослідження змісту академічної автономії наукового журналу,... more
In the research of scientific journal autonomy described academic freedom to establish own publishing cycle according to contemporary standards.

У тезах представлені результати дослідження змісту академічної автономії наукового журналу, реалізації права самостійно організувати власний видавничий цикл відповідно до сучасних стандартів.

Шеляженко Ю. (2017). Академічна автономія наукового журналу. Наукові тренди сучасності: матеріали науково-практичної конференції (Київ, 26 жовтня 2017 року). Вищий навчальний заклад «Університет економіки та права «КРОК». 283-285.
Research Interests:
The article gives legal analysis of predatory scientometrics, defined as unfair business practice, pretending to use methods of scientometrics (measuring science) with intention to defame scholarly publishers, individual publications,... more
The article gives legal analysis of predatory scientometrics, defined as unfair business practice, pretending to use methods of scientometrics (measuring science) with intention to defame scholarly publishers, individual publications, authors and academic institutions, to obtain in such unfair way privileged position and unjust enrichment. It is shown that monopolization of scientific information market with predatory scientometrics threatens academic autonomy of scholarly publishing, individual freedom to share scientific researches and ideas. Strategies for legal protection of predatory scientometrics victims are proposed, such as clarify legal relations, legal action against direct insults and abusive regulations, expose damage and hypocrisy of scientometric monopolies, and autonomous scientometric studies.

В статье приведен правовой анализ явления хищнической наукометрии, дано определение: хищническая наукометрия – это недобросовестная деловая практика манипулирования методами наукометрии (измерения научной активности) для спекулятивной дискредитации научных изданий, отдельных публикаций, авторов и научных учреждений с целью получения привилегированного положения и неправомерной выгоды. Показано, что монополизация рынка научной информации с помощью хищнической наукометрии угрожает академической автономии научных изданий, их праву самостоятельно организовать распространение результатов исследований и идей ученых. Предложены стратегии правовой защиты жертв хищнической наукометрии, такие, как выяснение правовых отношений, обжалование оскорбительных оценок и регуляторных злоупотреблений, разоблачение наукометрических монополий, автономные наукометрические исследования.

Шеляженко Ю.В. Хищническая наукометрия как вызов академической автономии научных изданий: стратегии правовой защиты деловой репутации // Universum: Экономика и юриспруденция : электрон. научн. журн. 2017. № 11(44). URL: http://7universum.com/ru/economy/archive/item/5201
Research Interests:
У матеріалі досліджується особиста автономія при збиранні інформації - комплекс прав і свобод, пов'язаних із захищеними законом публічними та приватними інтересами, їх спільністю або перетином. Шеляженко Ю. (2017). Автономія приватних... more
У матеріалі досліджується особиста автономія при збиранні інформації - комплекс прав і свобод, пов'язаних із захищеними законом публічними та приватними інтересами, їх спільністю або перетином.

Шеляженко Ю. (2017). Автономія приватних осіб, зокрема, приватних детективів та журналістів-розслідувачів у праві збирати інформацію. "Теоретико-правові засади становлення, розвитку та діяльності інституту приватних детективів: вітчизняна та зарубіжна практика": тези Міжнародної науково-практичної конференції 2 березня 2017 року. Вищий навчальний заклад "Університет економіки та права "КРОК". С. 198-205.
Research Interests:
This report was prepared in October 2017 and aimed to describe facts of human rights violations in the criminal prosecution of Sunni Muslims, especially followers of Bediuzzaman Said Nursi in Russian Federation for their religious... more
This report was prepared in October 2017 and aimed to describe facts of human rights violations in the criminal prosecution of Sunni Muslims, especially followers of Bediuzzaman Said Nursi in Russian Federation for their religious beliefs, expressed in peaceful lawful ways, such as conducting religious ceremonies, teaching religion and sharing religious literature. The violations include systematic discrimination of Muslims in religious and civic freedoms and wrongful accusations of Muslims as participants in extremist activities without any evidence of violence or physical harm. 43 cases of wrongful convictions and 65 cases of wrongful restriction of religious literature are described, 8 of it are communicated by European Court of Human Rights. A=A recommends that government of Russian Federation reconsider legislation and legal proceedings in the field of fighting extremism to ensure strong protection of human rights, especially civic and religious freedoms, personal autonomy in cultural rights, and take measures to retract wrongful restrictions on peaceful writings of Risale-i Nur Collection and to compensate damages for wrongful conviction of Muslims, accused in extremism just for peaceful worship.
Research Interests:
This report about oppression of personal autonomy, neglect of human rights in Ukraine is prepared by Autonomous Advocacy, Ukrainian Council of Freethinkers and Believers, and Institute of Open Religion in March 2017 for Joint Submission... more
This report about oppression of personal autonomy, neglect of human rights in Ukraine is prepared by Autonomous Advocacy, Ukrainian Council of Freethinkers and Believers, and Institute of Open Religion in March 2017 for Joint Submission to the Universal Periodic Review of Ukraine (Third Cycle, 28th session 2017) in United Nations Human Rights Council, and amended in July 2017 due to swift degradation of situation with human rights in Ukraine.

Key problems revealed are: war, poverty, impunity of the most crimes against person, poor implementation of human rights in judicial practice, economic barriers in access to justice, authoritarian practices harmful for national, cultural, religious and dissenting minorities, oppression of free speech, violations of privacy and property rights by state policies, predatory monopolism and elitism.

Key propositions are: to amend Constitution of Ukraine, recognizing universal unalienable nature and autonomous meaning of human rights; to reduce court fees in typical cases of human rights violation, especially by officials and law enforcers; allow lawyers to develop pluralism of legal opinions and create alternative independent bar associations without coercive membership in Ukrainian National Bar Association; stop blocking social networks; stop force people and media to use Ukrainian language by violence; stop dictate religious organizations how to worship and manage, comply obligations, noted in §§ 86-91 of decision of European Court of Human Rights in the case of Svyato-Mykhaylivska Parafiya v. Ukraine (No. 77703/01 by 14 June 2007); stop involve people to aggressive war, don't discriminate pacifists, comply obligations, noted in UN Human Rights Committee Resolution No. CCPR/C/UKR/CO/7 by 22 August 2013, especially stop violence against minorities and dissenters, provide right to conscientious objection on non-discriminative basis; stop censorship of online petitions; allow people to participate in inclusive public dialogue.
Research Interests:
Summary. The paper analyzes legal, political and economic issues of administrative and command imposition of monopolistic bibliometrics on scientists. Risks are revealed to academic freedom and security, to national interests of Ukraine,... more
Summary. The paper analyzes legal, political and economic issues of administrative and command imposition of monopolistic bibliometrics on scientists. Risks are revealed to academic freedom and security, to national interests of Ukraine, to personal autonomy of scientists. Ways for the safe development of bibliometrics in Ukraine are suggested.

Анотація. У статті аналізуються правові, політичні та економічні проблеми адміністративно-командного нав'язування вченим монополістичної наукометрії. Виявлено ризики для академічної свободи та безпеки, національних інтересів України, особистої автономії науковців. Запропоновані шляхи безпечного розвитку наукометрії в Україні.

Аннотация. В статье анализируются правовые, политические и экономические проблемы административно-командного навязывания ученым монополистической наукометрии. Выявлены риски для академической свободы и безопасности, национальных интересов Украины, личной автономии исследователей. Предложены пути безопасного развития наукометрии в Украине.
Research Interests:
Ця доповідь підготовлена у березні-липні 2017 року громадськими організаціями «Автономна Адвокатура», «Українська Рада Вільнодумців і Віруючих» та «Інститут душевної релігії» і присвячена ситуації пригноблення особистої автономії та... more
Ця доповідь підготовлена у березні-липні 2017 року громадськими організаціями «Автономна Адвокатура», «Українська Рада Вільнодумців і Віруючих» та «Інститут душевної релігії» і присвячена ситуації пригноблення особистої автономії та порушень прав людини в Україні. Це стосується верховенства права, права на життя, права власності, права на свободу та особисту недоторканність, права на свободу вираження поглядів, права на повагу до приватного життя, права на справедливий суд, права на свободу думки, совісті та релігії. Вказано системні проблеми, також наведено кричущі приклади порушення особистої автономії стосовно економічних бар'єрів у доступі до правосуддя, дискримінації малих релігійних груп, пацифістів та інших меншин, практик нав'язування етатизму та елітизму, наприклад, протиправної монополії адвокатури, монополії державної мови у медіа, надмірного примусу і недостатньої поваги до приватності та майнових прав в фіскальній та антикорупційній політиці. У доповіді наведено офіційну статистику злочинів проти особи та пред'явлення підозри у вчиненні злочинів, що свідчить про те, що більшість злочинів залишаються безкарними. Також наводяться результати дослідження застосування прав людини у судовій практиці, які свідчать про те, що суди дуже рідко керуються правами людини у вирішенні таких категорій справ, де захист прав людини є необхідним. Для вирішення зазначених проблем пропонується посилити гарантії захисту прав людини, особистої автономії та рівності у правах.

До спільної доповіді додано проект Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо особистої автономії, справедливості та верховенства права)", розроблений Автономною Адвокатурою, та копії листів з проханням внести цей законопроект, адресованих Президенту України П.О. Порошенку, голові Верховної Ради України А.В. Парубію, керівництву всіх депутатських фракцій і груп та профільних комітетів парламенту.
Research Interests:
Every conflict reveals extreme approaches, needed to be reconciled on the ground of rule of law. In the political economy such extremes are socialism and capitalism. Judging capitalist and socialist policies, according to principle “audi... more
Every conflict reveals extreme approaches, needed to be reconciled on the ground of rule of law. In the political economy such extremes are socialism and capitalism. Judging capitalist and socialist policies, according to principle “audi alteram partem” I propose to compare and analyze legal foundations of both policies represented by socialism’s advocate Karl Marx and capitalism’s advocate Ayn Rand.

Sheliazhenko, Y. (2017). Personal Autonomy in Legal Doctrines of Ayn Rand and Karl Marx. Proceedings of the conference 'Problems of lawmaking in the modern reformation processes', 15 June 2017, Ternopil, pp. 3-4.
Research Interests:
In the article proposed empirically verified theory of three stages in evolution of legal personality’s autonomy: freedom, tradition and law. As a model described private legal system of NGO “Autonomous Advocacy”, reinstitution of the... more
In the article proposed empirically verified theory of three stages in evolution of legal personality’s autonomy: freedom, tradition and law. As a model described private legal system of NGO “Autonomous Advocacy”, reinstitution of the Provocatio ad populum (appeal to the people) ancient Roman right, which in modern times means freedom of speech to call for justice and freedom of association to enforce fair laws and legal relations.

Sheliazhenko Y. (2017). Legal system of Autonomous Advocacy as example of the self-legislation in voluntary association. Legal Annals of KROK University. Vol. 24. Pp. 150-155.
Research Interests:
Правовий ідеал особистої автономії характерний і для християнства, і для ісламу, і для буддизму. Доцільно висунути гіпотезу, що цей ідеал у тій чи іншій формі притаманний кожній релігії чи світському світогляду, оскільки релігія та етичні... more
Правовий ідеал особистої автономії характерний і для християнства, і для ісламу, і для буддизму. Доцільно висунути гіпотезу, що цей ідеал у тій чи іншій формі притаманний кожній релігії чи світському світогляду, оскільки релігія та етичні переконання створюють соціальні зв’язки та інституції, засновані на спільному розумінні цінностей (священного) та моралі. Завдяки цим зв’язкам та інституціям люди долають залежність від проблем та гріхів, у них з’являється вибір між поганим і добрим, можливість слідувати велінням власної совісті - все те, що пов’язується з поняттям особистої автономії, яка є необхідною передумовою соціально-економічного прогресу і може бути повною мірою забезпечена лише у багатоконфесійній світській державі, що утримується від втручання у духовне життя громадян та запровадження примусових ідеологій.

Шеляженко Ю. Правовий ідеал особистої автономії в історико-релігійному контексті // Церква - наука - суспільство: питання взаємодії. Матеріали П’ятнадцятої Міжнародної наукової конференції (29 травня - 3 червня 2017 р.). - Київ: Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, 2017. - С. 154-157.
Research Interests:
By the decision of National Security and Defense Council of Ukraine "On the imposition of personal special economic and other restrictive measures (sanctions)", enacted with Presidential Decree No 133 on 15 May 2017, all providers must... more
By the decision of National Security and Defense Council of Ukraine "On the imposition of personal special economic and other restrictive measures (sanctions)", enacted with Presidential Decree No 133 on 15 May 2017, all providers must restrict access to popular social network Vkontakte, mail service Mail.ru and search engine Yandex.ru, used by millions of Ukrainians. Such controversial measures for the protection of state sovereignty are deeply infringing personal autonomy, human rights and democracy in Ukraine.

Sheliazhenko, Y. (2017). Balancing Sovereignty of Individual and State When Imposing Sanctions. Proceedings of the conference 'Prospects of the Rule of Law in Ukraine', 16 May 2017, Ternopil, pp. 3-4.
Research Interests:
Establishment of global human civilization associated with the ideological revolution of the Renaissance, the rise of humanistic values of human dignity and reason, politically expressed with the beginning of the Reformation in the... more
Establishment of global human civilization associated with the ideological revolution of the Renaissance, the rise of humanistic values of human dignity and reason, politically expressed with the beginning of the Reformation in the demands of reforms, firstly in spiritual, secondly in secular policies to provide individual freedom. Reformation in the XVI century, as the collapse of the USSR, which helped Ukraine to gain independence in the XX century, caused by nations’ request for creating inclusive political institutions and the dismantling extractive institutions. Recognition of the inalienable natural human rights, which in scope considered as personal autonomy, is the foundation of modern international law system that arose under the influence of the Reformation. The liberal egalitarian morality of Protestant capitalism, based on the ideas of direct responsibility before the God,  following own mission and reaching success through hard work, the most consistently embodied in the Anglo-American political and legal system, also spread to Germany, France and Switzerland, later helped to unite vast majority of nations in the recognition of Universal Declaration of Human Rights and to consolidate European Union around the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms. Now Ukrainian aspirations to spiritual, political and economic freedom and social justice are obstructed by excessive elitism, commitment to self-destructive extractive political institutions, dooming the most people to poverty and injustice. Lesson of Reformation for Ukraine is importance of strength pragmatic ideal of personal autonomy in society. Respect for human rights is key to the dignity, freedom and security of people; for the break the deadlock of ingratitude and impunity, personal initiative must be supported and personal responsibility must be ensured.

Sheliazhenko Y., Frantsuz-Yakovets T. (2017). Role of the Reformation in Establishing of International Legal Ideal of the Personal Autonomy. Actual Problems of International Relations, iss. 130, vol. 2, pp. 111-121.

Становление глобальной человеческой цивилизации связано с мировоззренческой революцией эпохи Возрождения, подъемом гуманистических ценностей достоинства и разума человека, которые с началом Реформации нашли политическое выражение в требованиях реформирования сначала духовной, а затем и светской системы власти для обеспечения индивидуальной свободы. Реформацию в XVI веке, как и распад СССР, который помог Украине обрести независимость в XX веке, обусловил запрос наций на создание инклюзивных политических институтов и демонтаж экстрактивных институтов. Признание естественных неотчуждаемых прав человека, в совокупности представляющих собой личную автономию, является фундаментом современной системы международного права, зародившейся под влиянием Реформации. Либеральная эгалитарная мораль протестантского капитализма, основанная на идеях непосредственной ответственности перед Богом, следования человека своему призванию и достижения успеха добросовестным трудом, была наиболее последовательно воплощена в англо-американской политико-правовой системе. Также она распространилась в Германии, Франции и Швейцарии, а впоследствии помогла объединить большинство наций в признании Всеобщей декларации прав человека и консолидировать Европейский Союз вокруг Конвенции о защите прав человека и основных свобод. Нынешнее стремление украинцев к духовной, политической и экономической свободе и социальной справедливости мешает осуществить чрезмерный элитизм, саморазрушительная приверженность к экстрактивным политическим институтам, которые обрекают большинство людей на нищету и бесправие. Урок Реформации, который должна усвоить Украина, заключается в необходимости утверждения прагматического идеала личной автономии в обществе. Соблюдение прав человека является залогом всеобщего достоинства, свободы и безопасности, а для выхода из тупика неблагодарности и безнаказанности необходимо поддерживать личную инициативу и гарантировать личную ответственность.

Шеляженко Ю., Француз-Яковец Т. (2017). Роль Реформации в утверждении международно-правового идеала личной автономии. Актуальные проблемы международных отношений, вып. 130, т. 2, стр. 111-121.

Становлення глобальної людської цивілізації пов’язане із світоглядною революцією доби Відродження, піднесенням гуманістичних цінностей гідності та розуму людини, які з початком Реформації знайшли політичне вираження у вимогах реформування спочатку духовної, а потім і світської системи влади для забезпечення індивідуальної свободи. Реформацію в XVI столітті, як і розпад СРСР, що допоміг Україні здобути незалежність у XX столітті, зумовив запит націй на створення інклюзивних політичних інститутів та демонтаж екстрактивних інститутів. Визнання природних невідчужуваних прав людини, які у сукупності складають особисту автономію, є фундаментом сучасної системи міжнародного права, що зародилася під впливом Реформації. Ліберальна егалітарна мораль протестантського капіталізму, заснована на ідеях безпосередньої відповідальності перед Богом, слідування людини своєму покликанню та досягнення успіху сумлінною працею, була найбільш послідовно втілена в англо-американській політико-правовій системі, також поширилася в Німеччині, Франції та Швейцарії, згодом допомогла об’єднати більшість націй у визнанні Загальної декларації прав людини та консолідувати Європейський Союз навколо Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Нинішнє прагнення українців до духовної, політичної і економічної свободи та соціальної справедливості заважає реалізувати надмірний елітизм, саморуйнівна прихильність до екстрактивних політичних інститутів, які прирікають більшість людей на злидні та безправ’я. Урок Реформації, який має засвоїти Україна, полягає у необхідності утвердження прагматичного ідеалу особистої автономії у суспільстві. Дотримання прав людини є запорукою загальної гідності, свободи і безпеки, а для виходу з глухого кута невдячності та безкарності необхідно підтримувати особисту ініціативу та гарантувати особисту відповідальність.

Шеляженко Ю., Француз-Яковець Т. (2017). Роль Реформації в утвердженні міжнародно-правового ідеалу особистої автономії. Актуальні проблеми міжнародних відносин, вип. 130, т. 2, стор. 111-121.
Research Interests:

And 25 more

The book is dedicated to Holy Scripture, Traditional Culture, Moral Law and Theology of Human Worship. Religious Faith in Supreme Value of Human, Open Religion or Human Worship is the eternal Open-Soul religion and contemporary spiritual... more
The book is dedicated to Holy Scripture, Traditional Culture, Moral Law and Theology of Human Worship. Religious Faith in Supreme Value of Human, Open Religion or Human Worship is the eternal Open-Soul religion and contemporary spiritual movement of creating the God by Self-Believing, Self-Confidence and Self-Ownership of every mind of Universe realized as Human Soul in the center of all fullness of being. Considering God as Human continuation to infinity, Human-Worshippers understand Supreme Value of Human as sacred unity of Human and eternal Universe. Religious studies characterize Open Religion as "a kind of religious pacifism" because of tradition of respect and admission of all Religions and Philosophies in the world, including Christianity, Islam, Buddhism, Animism, Magic, Humanism, Skepticism and Atheism, seeking elements of Human Worship in every Culture. With bless of God, the book compiled and published by Yurii Sheliazhenko, Soul Society of Universe Faith Keeper, Head of Open Religion Institute.
Research Interests:
В издании представлено Священное писание открытой религии и другая Богослужебная литература религиозной веры в наивысшую ценность человека – религии открытой души и вечного духовного движения творения Бога как человеческого идеала,... more
В издании представлено Священное писание открытой религии и другая Богослужебная литература религиозной веры в наивысшую ценность человека – религии открытой души и вечного духовного движения творения Бога как человеческого идеала, продолжения человека до бесконечности через веру в себя, верность себе, владение собой. Эта книга поможет единолично и сообща с другими исповедовать открытую религию публичным или частным порядком в учении, Богослужении и выполнении ритуалов священного обряда, самостоятельно практиковать и развивать вероучение, этику и организацию открытой религии, открыто выражать свои религиозные убеждения, свободно распространять открытую религию.

Открытая религия: священное писание, душевная традиция, моральный закон и богословская наука религиозной веры в наивысшую ценность человека / Составил Хранитель веры Душевного Общества Вселенной Юрий Шеляженко. – Киев, 2016. – 220 с. – ISBN 978-617-7088-14-0.
Research Interests:
Юрій Шеляженко. Автономна адвокатура: організаційно‐правові засади / Шеляженко, Юрій Вадимович – Київ, 2016. – 60 с. – ISBN 978‐617‐7088‐16‐4. Книга присвячена розробці правових ідей, системи діяльності, документації Громадської... more
Юрій Шеляженко. Автономна адвокатура: організаційно‐правові засади / Шеляженко, Юрій Вадимович – Київ, 2016. – 60 с. – ISBN 978‐617‐7088‐16‐4.
Книга присвячена розробці правових ідей, системи діяльності, документації Громадської організації "Автономна Адвокатура", яка зареєстрована з метою здійснення і захисту прав, свобод, суспільних інтересів у спілці кликаних автономних адвокатів і провокаторів, що кличуть по допомогу, захист, представництво, інформування, і відроджує в сучасних умовах прадавнє право Provocatio ad populum (звернення до народу), як свободу слова, щоб вимагати справедливості, та свободу об'єднань для утвердження справедливих законів та чесних правових відносин. В асоціаціях і спільній діяльності автономних адвокатів і провокаторів не тільки надається правова допомога, захищається та розвивається принцип верховенства права (природного права, прав людини), але й реалізуються на практиці ідеї теоретико‐правових досліджень особистої автономії, тобто, самовизначення суб'єктів права, в тому числі, приватних осіб та організацій, свободи їх буття відповідно до власних норм, правил, законів. У цьому контексті в книзі викладається наукове бачення особистої автономії суб'єкта права, пропонуються правові технології розвитку особистої автономії, наводяться конкретні рекомендації із впровадження цих пропозицій на практиці у автономній адвокатській діяльності. Видання буде корисним у практичній діяльності учасникам Громадської організації «Автономна Адвокатура» і бажаючим взяти в ній участь, а також фахівцям з права і представникам широкого кола читачів, які цікавляться тематикою прав людини, правозахисту.

Yurii Sheliazhenko. Autonomous Advocacy: organizational and legal framework [in Ukrainian] / Sheliazhenko Yuri Vadymovich. - Kyiv, 2016. - 60 p. - ISBN 978-617-7088-16-4.
The book is dedicated to the development of legal ideas and practices of the Non-Governmental Civic Organization "Autonomous Advocacy", created for implementation and protection of natural human rights and freedoms in association of called for help independent experienced autonomous advocates and provocateurs who call for help, protection, representation, information, and realize in modern times natural law of Provocatio ad populum, which means freedom of speech to demand justice and freedom of association to create fair laws and legal relations. Associations and joint activities of autonomous advocates and provocateurs not only providing legal aid, but also defending and developing the rule of law (natural law, human rights), realizing in practice results of theoretical research of legal principle of personal autonomy, i.e. self-regulation of entities, including private individuals and organizations, freedom of life according to their own norms, rules, laws. In this context, the book describes the scientific view of personal autonomy of entity, proposes legal technologies to develop personal autonomy, provides specific recommendations for implementing these proposals into practice of autonomous advocate. The book will be useful to members of the NGO "Autonomous Advocacy" and for those who wish to join, as well as for experts, scientists and other readers interested in law science, human rights and advocacy.
Research Interests:
Ігор Дмитрук, Богдан Стрикалюк. Нові та незвичні релігії і культи / Дмитрук, Ігор Анатолійович; Стрикалюк, Богдан Олексійович – Київ: Шеляженко Ю. В., 2016 – 256 с. : (Товариство Українських Філософів і Релігієзнавців, Українська Рада... more
Ігор Дмитрук, Богдан Стрикалюк. Нові та незвичні релігії і культи / Дмитрук, Ігор Анатолійович; Стрикалюк, Богдан Олексійович – Київ: Шеляженко Ю. В., 2016 – 256 с. : (Товариство Українських Філософів і Релігієзнавців, Українська Рада Вільнодумців і Віруючих)

Цей путівник з новітніх та екзотичних релігій, сучасних духовних рухів та нетрадиційних течій допоможе читачу зорієнтуватися в дивовижному світі альтернативних та маловідомих віровчень і культів, які практикуються сьогодні.
Книга, яка не має аналогів за неупередженістю та багатством фактичного матеріалу, є результатом кропіткої дослідницької праці Товариства Українських Філософів і Релігієзнавців (ТУФіР), що згуртувалося навколо наукового порталу "Філософія і Релігієзнавство" www.tureligious.com.ua і видана за підтримки Громадської організації "Українська Рада Вільнодумців і Віруючих".
Для релігієзнавців, богословів та широкого кола читачів, що цікавляться питаннями релігії та духовного життя.
Research Interests:
Презентація на Всеукраїнську науково-практичну конференцію "Права людини – пріоритет сучасної держави" (м. Одеса, 10 грудня 2021 року). Відеозапис презентації: https://youtu.be/o3-7145J7Ao ; виступи IFOR у Комітеті з прав людини ООН:... more
Презентація на Всеукраїнську науково-практичну конференцію "Права людини – пріоритет сучасної держави" (м. Одеса, 10 грудня 2021 року). Відеозапис презентації: https://youtu.be/o3-7145J7Ao ; виступи IFOR у Комітеті з прав людини ООН: https://youtu.be/i8S9tfCc3DQ ; https://youtu.be/rltM9FZoAIc
Research Interests:
Peace is dynamics of life free from violence. Liberal peace is based on values of individual liberty and universal justice. Liberal peace management is process of organization and development of peaceful life by nonviolent means.... more
Peace is dynamics of life free from violence. Liberal peace is based on values of individual liberty and universal justice. Liberal peace management is process of organization and development of peaceful life by nonviolent means. Mediation is organization of peace in communication among people, assistance in achieving agreements between people.

Мир є динамікою життя, вільного від насильства. Ліберальний мир заснований на цінностях індивідуальної свободи і загальної справедливості. Ліберальний менеджмент миру є процесом організації і розвитку мирного життя ненасильницькими засобами. Медіація є організацією миру в комунікації між людьми, допомога у досягненні згоди між людьми.
Research Interests:
Conflict bias is a tendency of people to ignore peace and opportunities for its achievement. Mediation as liberal peace management can help people to realize they have a choice whether to participate in conflict or not, and make their... more
Conflict bias is a tendency of people to ignore peace and opportunities for its achievement. Mediation as liberal peace management can help people to realize they have a choice whether to participate in conflict or not, and make their choice in favor of peace. Schemes exposing conflict bias may be used in mediation.

Конфліктна упередженість є схильністю людей не помічати мир та можливості його досягнення. Медіація як ліберальний менеджмент миру може допомогти людям побачити, що у них є вибір, чи брати участь в конфлікті, і зробити вибір на користь миру. В медіації можуть бути використані схеми викриття проконфліктності.
Seeking a reliable set of principles to understand freedom, we should answer basic questions: what is freedom, how to be free, why it is important, for whom, when, and where. Some answers to these questions can be found intuitively in a... more
Seeking a reliable set of principles to understand freedom, we should answer basic questions: what is freedom, how to be free, why it is important, for whom, when, and where. Some answers to these questions can be found intuitively in a feeling of liberty. Other answers are found by reasoning, such as the concept of autonomy, i.e., self-rule, or intrinsic law, connecting individual and universal meanings of freedom. Many answers are practical, as should be the case in the age of science and technologies, which help us to rise above ourselves in many ways, such as progressive welfare policies and procedural justice. Some practical answers turn autonomy into an instrument of structural violence: consider ‘consumer autonomy’ to make choices suggested by manipulative marketing, or ‘labor autonomy’ to work more and earn less under cunning management, or ‘user autonomy’ in filter bubbles of social media. To resist alienation of freedom, people need to know the practical meaning of autonomy and the consequences of their choices. The historical development of autonomy from morality through ethics to the law is similar to the history of social worldviews, which evolves from religion through philosophy to science. The laws of nature repeated by objects of experiments reveal the autonomy of matter, and human laws performed in legal culture reveal the autonomy of will. In a model of law as a self-processing rule, any process and its elements are considered autonomous, like the human right to peace realized in processes of meditation, which brings inner peace, and mediation which ensures interactional peace. Notions of inalienable rights help to preserve autonomy in any system of coordinates: it is self-ownership for capitalism, self-determination for determinism, self-programming for technocracy, etc. True freedom should be informed autonomy, active and peaceful self-creation, empowered in our digital age by open access to practical knowledge, and driving human evolution in all economic, political, cultural, and other contexts.
Law protects human rights; war violates it. How to defend the human right to peace? Slides for the Right to Peace webinar organized by Ukrainian Pacifist Movement to celebrate the Constitution Day. Ukrainian Pacifist Movement is a member... more
Law protects human rights; war violates it. How to defend the human right to peace? Slides for the Right to Peace webinar organized by Ukrainian Pacifist Movement to celebrate the Constitution Day. Ukrainian Pacifist Movement is a member of the European Bureau for Conscientious Objection, a section of War Resisters’ International, and a member of the International Peace Bureau.

Закон захищає права людини, війна їх порушує. Як захистити право на мир? Слайди для вебінару стосовно права на мир, організованого Українським Рухом Пацифістів з нагоди Дня Конституції. Український Рух Пацифістів є учасником Європейського бюро ідейної відмови від військової служби і Міжнародного бюро миру, а також секцією Антивоєнного Інтернаціоналу.
Research Interests:
Slides for Ukrainian Pacifist Movement's webinar in International Conscientious Objection Day. In times of world wars, many peace-loving Ukrainians objected to military service and were repressed. Conscientious objection was partly... more
Slides for Ukrainian Pacifist Movement's webinar in International Conscientious Objection Day. In times of world wars, many peace-loving Ukrainians objected to military service and were repressed. Conscientious objection was partly legalized only in the first years of the nation's independence. Today, alternative service in Ukraine is hardly accessible, objectors are discriminated, and evasion from a military draft is punishable.

Презентація до вебінару Українського Руху Пацифістів на Міжнародний день відмови від військової служби з мотивів сумління. Українці ще з часів світових воєн різними способами відмовлялися вбивати, але добилися певної поваги до своєї відмови лише у перші роки незалежності нації. Альтернативна служба в Україні досі є практично недоступною, бажаючих її нести дискримінують, а ухилення від призову карається.
Research Interests:
Slides for Ukrainian Pacifist Movement' webinar "War Resisters' International Declaration."

Презентація на вебінар Українського Руху Пацифістів "Декларація Антивоєнного Інтернаціоналу".
Research Interests:
Presentation for the master's program in mediation and conflict management in KROK Business School (Kyiv, Ukraine) co-funded by the Erasmus+ Programme of the European Union. A case study of EU mediation in gas transit talks between... more
Presentation for the master's program in mediation and conflict management in KROK Business School (Kyiv, Ukraine) co-funded by the Erasmus+ Programme of the European Union. A case study of EU mediation in gas transit talks between Ukraine and Russia is included.
Research Interests:
Presentation for The Hague Conference on Economic, Social and Cultural Rights in an Age of Exits (21-22 November 2019), organised by The Constitutional Court of the Republic of Indonesia and The Hague University of Applied Sciences.
Research Interests:
Презентація на конференцію "ІТ-право: проблеми і перспективи розвитку в Україні" (Львів, 7 грудня 2018 року). Тези: http://aphd.ua/publication-420/
Правовим процесам та їх елементам притаманні індивідуальні закономірності їх існування, знання про які здобувається у теоретичних і практичних дослідженнях. Методичною передумовою добросовісного дослідження правових процесів є визнання... more
Правовим процесам та їх елементам притаманні індивідуальні закономірності їх існування, знання про які здобувається у теоретичних і практичних дослідженнях. Методичною передумовою добросовісного дослідження правових процесів є визнання автономії цих процесів та їх елементів. Автономно-процесуальна (прагматична) модель права дозволяє розраховувати умови правової рівноваги, ефективності та справедливості закону і правозастосування.

Презентація доповіді на  VІII-их наукових читаннях, присвячених пам’яті академіка В.В.Копєйчикова 22 листопада 2018 року (Національна академія внутрішніх справ, м. Київ)
Research Interests:
Yurii Sheliazhenko. Stages of evolution of entity's personal autonomy on the model of Non-Governmental Civic Organization "Autonomous Advocacy" / Paper and poster presented at the Ukrainian Perspectives in Global Development Conference on... more
Yurii Sheliazhenko. Stages of evolution of entity's personal autonomy on the model of Non-Governmental Civic Organization "Autonomous Advocacy" / Paper and poster presented at the Ukrainian Perspectives in Global Development Conference on 4 November 2016, Kyiv, Ukraine.
Abstract. A theory is proposed and demonstrated that evolution of legal entity’s personal autonomy includes three stages: freedom, tradition and law.

Юрій Шеляженко. Етапи розвитку особистої автономії суб'єкта права на прикладі Громадської організації "Автономна Адвокатура" / Тези та постер, представлені на конференції "Українські перспективи у світовому розвитку" 4 листопада 2016 року, Київ, Україна.
Анотація. Запропонована та емпірично підтверджена теорія про те, що еволюція особистої автономії суб'єкта права включає три етапи: свобода, традиція, закон.

Юрий Шеляженко. Этапы развития личной автономии субъекта права на примере Общественной организации "Автономная Адвокатура" / Тезисы и постер, представленные на конференции "Украинские перспективы в мировом развитии" 4 ноября 2016 года, Киев, Украина.
Аннотация. Предложена и эмпирически подтверждена теория о том, что эволюция личной автономии субъекта права включает три этапа: свобода, традиция, закон.
Research Interests:
In this draft conference paper, I argue that people tend to overestimate conflicts and undervalue peace in social life, the tendency creates a risk of conflict escalation, which may be prevented if a mediator manages to help conflicting... more
In this draft conference paper, I argue that people tend to overestimate conflicts and undervalue peace in social life, the tendency creates a risk of conflict escalation, which may be prevented if a mediator manages to help conflicting parties to discover deep peace behind apparent conflict and empower them to develop the peace. Also, I propose to use in the mediation visualization schemes, showing that peace and conflict may be confused with one another, to explain to participants that they have a choice between peace and conflict and their way of thinking determines the outcome of mediation. Research presented here is related to my master's project conducted during the Master's Program in Mediation and Conflict Management at KROK Business School, which is part of the project "Mediation: Training and Society Transformation/ MEDIATS" co-funded by the Erasmus+ Programme of the European Union. I will present the research at online conference on 20 November 2020, organized by KROK University (Kyiv, Ukraine).
Research Interests:
У цьому документі я коротко переказую теорію аналізу конфлікту відповідно до книги Саймона Фішера "Робота з конфліктом", наводжу приклад застосування цієї теорії до геополітичних конфліктів, а також критикую виявлені у праці Фішера ідеї... more
У цьому документі я коротко переказую теорію аналізу конфлікту відповідно до книги Саймона Фішера "Робота з конфліктом", наводжу приклад застосування цієї теорії до геополітичних конфліктів, а також критикую виявлені у праці Фішера ідеї проконфліктності, детермінізму та антиглобалізму. Крім того, я наводжу результати власного дослідження на тему проконфліктності, тобто схильності вважати конфлікти нормальною і необхідною частиною життя, що в кінцевому рахунку веде до формули "життя-це постійний конфлікт всіх з усіма". Мій підхід базується на теорії життя як недосконалого миру, який слід розвивати творчими зусиллями людей (формула "життя-це вічний, загальний мир"), я висуваю гіпотезу про дві причини проконфліктності (мир не помічають або плутають з конфліктом) і наводжу приклади на підтвердження гіпотези, в тому числі історичний приклад та результати психологічного тесту, проведеного мною останніми днями в Viber-групі студентів магістерської програми з медіації та менеджменту конфліктів і у ширших аудиторіях.
Research Interests:
Презентація на III науково-практичну конференцію «Інформаційні системи і технології прогнозування, моделювання і управління соціально-економічними процесами» 21 лютого 2017 р. в Українському гуманітарному інституті.
Research Interests:
Presentation about theme of my research for Ph.D. theses.
Research Interests:
Cruel hunting for draftees at the streets is a common practice of brutal enforcement of conscription in Ukraine. Conscientious objection is practically forbidden. Near 17 000 of people punished the last five years for avoiding military... more
Cruel hunting for draftees at the streets is a common practice of brutal enforcement of conscription in Ukraine. Conscientious objection is practically forbidden. Near 17 000 of people punished the last five years for avoiding military service. Petitions to the president Zelensky calling to abolish conscription gathered more than 10 000 signatures.
Research Interests:
Накануне президентских выборов в Украине лидером симпатий избирателей, по всем опросам, остается опытная и непредсказуемая Юлия Тимошенко. Правда, ее уровень поддержки колеблется в районе одного из пяти, но у ее главных соперников... more
Накануне президентских выборов в Украине лидером симпатий избирателей, по всем опросам, остается опытная и непредсказуемая Юлия Тимошенко. Правда, ее уровень поддержки колеблется в районе одного из пяти, но у ее главных соперников поддержка вообще на уровне одного из десяти. Из-за низкой поддержки основных кандидатов выборы, скорее всего, пройдут в два тура. Чтобы уверенно победить в первом туре с половиной голосов избирателей, кандидат должен достигнуть прорывного успеха или реализовать масштабные политтехнологии. Но для крупной игры у лидеров гонки пока нет ресурсов.
Research Interests:
Политики имеют привычку утешать публику мимолетными иллюзиями предопределенности, потому что иначе бы люди перед телевизорами постоянно хватались за голову и кричали «Что вы делаете!». Но только в Кремле отчаянную риторику способны... more
Политики имеют привычку утешать публику мимолетными иллюзиями предопределенности, потому что иначе бы  люди перед телевизорами постоянно хватались за голову и кричали «Что вы  делаете!». Но только в Кремле отчаянную риторику способны возвести в  жизненный принцип, национальную идею. Наверное, в этом вся разница между взрывоопасно сближающимися западной «политикой неизбежности» и  восточной «политикой вечности», по выражению историка Тимоти Снайдера.
Research Interests:
YouTube Video: https://www.youtube.com/watch?v=MhqE6e9f0bA
Monograph: https://www.academia.edu/77540790/Sheliazhenko_Yurii_2022_The_Ukraine_Crisis_Monograph_Series_Chiang_Mai_Thailand_Payap_University_Department_of_Peace_Studies_and_Religion_Culture_and_Peace_Lab

Learn about the Ukraine Crisis from lecturer Yurii Sheliazhenko of KROK University in Kyiv, Ukraine, who is an international peace activist.

Zoom LIVE on Thursday, March 10, 2022

Yurii Sheliazhenko:
• Lecturer and Research Associate, KROK University (Kyiv, Ukraine)
• Law (Ph.D.),  LL.M., B. Math, Master of Mediation and Conflict Management
• Executive Secretary, Ukrainian Pacifist Movement
• Board Member, European Bureau for Conscientious Objection (Brussels, Belgium)
• Member of the Board of Directors, World BEYOND War (Charlottesville, VA, United States

A Monograph will be published electronically after the event by April 2022 or later, which will be available free of charge.
Research Interests:
Lectures on World History of Law and State are aimed to present an evolutionary concept of legal history, based on the autonomous processual model of law, with emphasis on the development of the legal culture of peace.
Research Interests:
Lectures on World History of Law and State are aimed to present an evolutionary concept of legal history, based on the autonomous processual model of law, with emphasis on the development of the legal culture of peace.
Research Interests:
Lectures on World History of Law and State are aimed to present an evolutionary concept of legal history, based on the autonomous processual model of law, with emphasis on the development of the legal culture of peace.
Research Interests:
Lectures on World History of Law and State are aimed to present an evolutionary concept of legal history, based on the autonomous processual model of law, with emphasis on the development of the legal culture of peace.
Research Interests:
Lectures on World History of Law and State are aimed to present an evolutionary concept of legal history, based on the autonomous processual model of law, with emphasis on the development of the legal culture of peace.
Research Interests:
Lectures on World History of Law and State are aimed to present an evolutionary concept of legal history, based on the autonomous processual model of law, with emphasis on the development of the legal culture of peace.
Research Interests: